Co čekat od ČNB v roce 2019 pohledem ekonomů

Zvýšení úrokových sazeb bude zřejmě příští rok nezbytné, ale bude to pozvolnější než v letošním roce. Řekl to včera guvernér České národní banky Jiří Rusnok poté, co se s kolegy rozhodl ponechat úrokové sazby v závěru roku beze změny. Debata ale nebyla tak jednoznačná, jak se očekávalo. ČNB je podle guvernéra možná na začátku nějaké nové etapy, kdy rozhodování o dalších případných krocích utahování měnové politiky bude do jisté míry obtížnější. Půjdou sazby v roce 2019 nahoru dvakrát, třikrát, nebo jen jednou? Jak to vidí ekonomové?

ČNB v novém složení ke zvyšování sazeb nepřistoupila, a ukončila tak období pravidelného zvyšování sazeb na každé měnověpolitickém zasedání. Letos jsme tak byli svědky pěti „hiků“, více než lze čekat příští rok, domnívá se ekonom Roklen Michal Šoltés. „Výhled slabšího ekonomického růstu, značný úrokový diferenciál a očekávání, že koruna začne posilovat vedou diskuzi k jednomu až třem zvyšováním v roce 2019. Největší nejistotou je zahalen především vývoj kurzu. Pokud by koruna neposilovala, tak se bude bankovní rada přiklánět k až třem zvýšením sazeb. V opačném případě lze mluvit klidně i pouze o jednom zvýšení,“ říká Šoltés.

Dvoutýdenní repo sazba (2T repo sazba) zůstává na 1,75  %, diskontní sazba na 0,75 % a lombardní sazba na 2,75 %.

Podle hlavního ekonoma ING Bank pro ČR Jakuba Seidlera bude další zvyšování sazeb do velké míry záviset na nadcházejícím vývoji v zahraničí. Pokud to však jen trochu bude možné, bankovní rada bude preferovat postupně sazby dále zvyšovat, leč určitě pomaleji než v letošním roce.

„Stále tak považujeme dvojí zvýšení sazeb v příštím roce za velmi pravděpodobné, a trojí za možné. Trh naopak začíná předpokládat konec cyklu zvyšování sazeb, a pro konec příštího roku a v roce 2020 pak již dokonce snižování sazeb. To však v tuto chvíli považujeme za předčasné, ačkoli je zřejmé, že globální prostředí je stále více komplikované a pokud by se dále zhoršovalo, pravděpodobnost dalšího utahování měnové politiky ze strany ČNB se bude snižovat,“ uvedl Seidler.

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská se domnívá, že ČNB si dává pauzu před dalším zvyšováním sazeb, které přijde hned z kraje příštího roku. „Koruna, která podle našeho názoru nebude tak rychle a zběsile posilovat, jak prognóza ČNB předpokládá, otevře bankovní radě ČNB prostor pro další růst sazeb a to na konečných 2,5 procenta. Česká ekonomika si zpřísňování měnové politiky zaslouží a bez problémů jej také absorbuje,“ míní Horská.  

„Ačkoliv koruna v posledních týdnech nečekaně posílila, domníváme se, že v 1. čtvrtletí zůstane za prognózou ČNB. Působit podle nás bude efekt vysoké bilanční sumy centrální banky. Navíc inflace na začátku roku výrazně zrychlí s tím, jak se projeví zdražení cen regulovaných cen v čele s elektřinou,“ uvedl ekonom Komerční banky Viktor Zeisel. Bankovní rada tak podle nás po krátké pauze znovu přikročí ke zvýšení sazeb již na svém únorovém zasedání. Celkově se domníváme, že bude příští rok zvyšovat sazby celkem třikrát. Na konci roku 2019 by tak repo sazba měla dosáhnout 2,5 procenta. 

Prognóza předpokládá pro konec roku 2019 tržní sazby (3M Pribor) v blízkosti dvou procent, což při spreadu kolem 0,2 procentního bodu značí, že ČNB už by do konce roku 2019 zvyšovat sazby neměla. To by se ovšem zejména kurz koruny musel umoudřit, tedy posílit do blízkosti prognózy ČNB pro tuto veličinu. Pro 1. čtvrtletí roku 2019 prognóza ČNB čeká kurz k euru na průměrné hladině 25,10 EURCZK, uvedl analytik České spořitelny Michal Skořepa.

„Pokud by kurz měl skutečně dosáhnout tohoto průměru, značilo by to z nynějších hodnot kolem 25,70 EURCZK docela slušný posilovací hukot. Ten nejspíš v plném rozsahu nepřijde (ČNB vidí za slabou korunou nadále především negativní sentiment vůči rozvíjejícím se ekonomikám), a proto roste pravděpodobnost, že centrální banka přece jen svou nynější prognózu opustí – tím, že příští rok zvýší sazby,“ uvedl Skořepa. 

„Ačkoli ČNB v příští prognóze připravované pro únorové jednání velmi pravděpodobně přehodnotí růst tuzemské ekonomiky a inflační výhled směrem dolů, nebude to natolik výrazné, aby měnové podmínky již nebylo potřebné utahovat. Utahování však nebude probíhat patrně přes kurz koruny, proto nadále předpokládáme, že ČNB přistoupí k dalšímu růstu sazeb již na svém nadcházejícím měnovém jednání 7. února,“ poznamenal Seidler.

Kurz byl téma, které guvernér na tiskové konferenci zmínil dokonce několikrát. Mohl by se totiž stát jedním z důvodů, který povede ke zvýšení sazeb na únorovém zasedání, upozornil Zeisel. „Nejistota, která i nadále trápí rozvíjející se měny, pravděpodobně přetrvá i na začátku příštího roku a koruna nebude posilovat tak, jak předpokládá hlavní scénář. I guvernér připustil, že vývoj do jisté míry připomíná alternativní scénář, který předpokládá mnohem více zvyšování sazeb,“ uvedl Zeisel. Přestože tedy hlavní prognóza ČNB předpokládá příští rok stabilitu sazeb, ČNB bude sledovat vývoj ekonomiky i finančních trhů a podle toho přizpůsobí své kroky, dodal. 

 

Newsletter