Akcelerátor ČSOB Start It hledá prvních deset startupů s potenciálem

ČSOB spustila akcelerační program pro startupové firmy a projekty Start it. V jeho rámci bude deset startupů po dobu šesti měsíců využívat zázemí coworkingového centra a od banky dostanou odbornou pomoc přesně na míru jejich potřebám. Jak vyplývá z průzkumu, v Česku zbytečně zaniká množství inovativních firem a jen necelá desetina jich získá svého investora.

„Hledáme taková řešení, která přinesou pozitivní změny v českém podnikatelském prostředí. Naše ekonomika se musí posouvat vpřed a nesmí se nechat zatlačit do pozice jakési montovny. V podpoře začínajících inovativních firem prostřednictvím programu Start it vidíme možnost, jak prostřednictvím poskytování naší podpory, finanční i nefinanční, pomůžeme naší společnosti s realizací dobrých nápadů ku prospěchu nás všech,“ říká Petr Hutla, člen představenstva ČSOB, zodpovědný mimo jiné za oblast společenské odpovědnosti.  

V Česku vznikají velké počty nových firem, ale souběžně roste poměr zaniklých společností k čerstvě založeným. Podle ČSÚ vzniklo v roce 2017 celkem 32 180 společností, ale více než třetina jich předčasně skončila. Mezi tzv. startupisty podle šetření Impact Hubu převládají mladší muži a vysokoškoláci a 63 procent osob zakládá firmu zcela samo.

Firmy se mohou přihlašovat do programu Start it do konce února. Podpora, mentoring a právní poradenství jsou hodnoty a služby, které nejsou pro startupy v dnešní době jednoduše dostupné. Už v pilotním kole programu, do kterého ČSOB pozvala čtyři firmy, se ukázalo, že tato pomoc je ze strany startupů žádaným artiklem. Stejně přínosné jsou pro začínající podnikatele i kontakty na korporátní klienty a investory, které jim banka zprostředkuje.

„Zakladatelé startupů mnohdy překypují počátečním nadšením a mají skvělé myšlenky. Je ale velmi náročné projekt překlopit do funkčního modelu s životaschopným byznys modelem, který by zajistil dynamický růst firmy v nadcházejících letech,“ uvádí Zuzana Paulovics z ČSOB, lídr programu Start it.

Zkušenosti z praxe sdílí podnikatel Filip Molčan, jehož společnost Good Sailors dává příležitost talentovaným hendikepovaným lidem, a sám má zkušenosti ze Silicon Valley. „Znám spoustu příkladů startupů, které vyhořely i navzdory počátečnímu kapitálu. Mnozí se také s vidinou peněz vzdají části svého podílu a připraví se tak o možnost rozhodovat o směřování svých projektů,“ popisuje Molčan, který je i jedním z porotců programu.

ČSOB se podpoře malého a středního podnikání věnuje dlouhodobě jak v rámci své činnosti a projektů jako je Index očekávání firem, tak v rámci své společenské odpovědnosti. Zaměření na inovativní startupové projekty je přirozeným vývojem v této snaze.

Newsletter