Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Euro býci? Žijí, ale ubývá jich

Není tomu tak dávno, kdy poměrně velká část trhu sázela na zpevnění eura. Hlavním argumentem byla kondice evropské ekonomiky a očekávané utažení politiky Evropské centrální banky. Avšak s tím, jak výkon starého kontinentu začal pokulhávat, se euro býci začali postupně stahovat ze scény. Vše nakonec podtrhla až překvapivě holubičí ECB.

Jaký je výsledek změny tohoto trendu? Nekomerční sázky hedgeových fondů začaly klesat z rekordních více než 140 tisíc až na současných 36 118, což je více než roční minimum. Opačný scénář pozorujeme u dolaru, kde i přes všechny hrozby – od dvojího deficitu přes obchodní války – se sázky poprvé od přelomu roku 2017/2018 překlopily z čistých shortů na čisté longy, jejichž počet dosahuje 135 tisíc (více než roční maximum).

Dokonce i některé banky začaly upravovat své odhady. Jako poslední je možné zmínit banku Barclays, která odhaduje posun EURUSD během třetího kvartálu na 1,140 dolaru za euro a poté na 1,120 ke konci roku. Oproti konsensu trhu jsou tyto odhady o 4,2 % a o 7,4 % silnější ve prospěch americké měny.

Byť euro prozatím není čistě shortovanou měnou, po červnovém zasedání ECB mu chybí výrazný fundament, který by podpořil návrat některých dnes již bývalých býků akčních především na začátku letošního roku. Ostatně není se čemu divit, jelikož hlavní faktor – evropské úrokové sazby – zůstanou na současných úrovních, jak uvedl guvernér ECB Draghi, alespoň do léta 2019. A odhady trhu nejsou v tomto směru moc pozitivní – sazba OIS naznačuje, že trh vidí první úrokový hike depozitní sazby ECB o cca 10 bazických bodů až na konci roku 2019 (pravděpodobnost 41,8 %). Před červovým zasedáním tento odhad pracoval již s červnem 2019.

Co se týče nadcházejících dní, evropskou měnu by dnes mohl ovlivnit zveřejněný německý index IFO, kde trh očekává mírný pokles. Asi nejvíce sledovaným číslem pak bude inflace eurozóny za červen (zveřejněna v pátek), která by dle predikce trhu měla akcelerovat k hranici 2 % meziročně. V pozadí toho budeme rovněž sledovat, jak se vyvine situace kolem celní politiky Spojených států, kde v pátek prezident Trump pohrozil zavedením 20% cel na dovoz evropských aut. 

Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,164 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 94,59 bodů. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí 1,158-1,171 EURUSD.*

Koruna se po oslabení na nejslabší hodnoty od října 2017 stabilizovala kolem hranice 25,80 za euro. Vinou absence domácích dat bylo hlavní hybatelem tohoto posunu dění na zahraničních trzích, především pozitivní změna sentimentu u měn střední a východní Evropy.

Nejdůležitější událostí tohoto týdne bude středeční zasedání České národní banky. Ta byla podle našeho odhadu mohla přistoupit k oproti prognóze dřívějšímu zvýšení úrokových sazeb, kde za hlavní argument považujeme o zhruba 1,5 % slabší průměrný kurz koruny za druhý kvartál ve srovnání s květnovou predikcí centrální banky.

Sázky na tento krok jsou rozpolcené. Část trhu věří, že ČNB nemá důvod oddalovat úrokový hike, ta druhá naopak sází až na srpen, kdy bude zveřejněna nová prognóza. V první polovině týdne tak můžeme na koruně očekávat zvýšenou volatilitu spojenou s nejistotou před rozhodnutím o sazbách ČNB.

Dnes budou zveřejněny indikátory podnikové a spotřebitelské důvěry. Koruna se aktuálně obchoduje na 25,83 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,73 až 25,84 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,98 až 22,29 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter