Vítězové a poražení amerického akciového trhu


17:02 • 14. ledna 2019

Tagy: Robomarkets, americké akcie, Akcie, ipo, Nasdaq, Facebook, Goldman Sachs, Twitter

Loňský rok byl pro akciové trhy přinejmenším bolestný. Hlavní americké indexy odepsaly minimálně pět procent, zatímco rok 2017 pro ně znamenal 30% nárůst. I v takto vichřicí polámaném lese lze přesto najít stromy, které dokázaly na výšce nabrat.

Tak nějak tradičně rostly firmy z oblasti biotech, k nimž se přidaly společnosti spojené s konopím, jejichž odvětví celkově nabobtnalo o tisíce procent díky IPO firem jako Tilray (NASDAQ: TLRY). V tomto případě se nicméně jednalo a jakousi krátkodobou horečku, po které přišlo vystřízlivění…

Vyjma několika menších firem je největší raketou loňského roku technologická firma Twilio (NYSE: TWLO), jejíž titul nabral úctyhodných 306 procent.

Tato sanfranciská společnost založená v roce 2008 vytváří software pro online komunikaci a má za sebou úspěšné IPO z června 2016. Její příjmy od té doby vždy předčily očekávání analytiků a dostali se až 169 milionům dolarů.

Na pomyslném druhém místě nejsilnějších akcií loňska je další technologická firma MongoDB (NASDAQ: MDB) z New Yorku.

Od svého IPO v roce 2017 zůstával titul relativně klidný, a to až do února 2018, kdy nastartoval strmý růst vzhůru. Hnacím motorem byly skvělé finanční výsledky zveřejněné na začátku roku, které přitáhly spoustu nových investorů.

Tak nějak nepřekvapivě patří i třetí místo technologické firmě. Tabula Rasa HealthCare Inc (NASDAQ: TRHC) operuje pouze na půdě Spojených států, kde vyvíjí zdravotnické technologie. Titul za loňský rok nabral více než solidních 169 %.

Navzdory tomu, že vybrané technologické tituly rostly báječně, sektor si procházel peklem.

Na trzích se také objevilo několik nečekaných zvratů - třeba když dříve zesměěňovaný titul Twitteru (NYSE: TWTR) narostl o 65 %, zatímco větší a úspěšnější Facebook (NASDAQ: FB) ztratil důsledkem skandálů a úpadku uživatelů 18 %.

Pro akciové trhy zásadní index Dow Jones Industrial Average (INDEXDJX: DJI) nepřipsal ani jedno procento a ztratil přibližně 0,91 %. I v něm se ale našlo několik zajímavých vítězů.

Z indexu se nejméně dařilo titulu Goldman Sachs, který odepsal 31 %. Nechvalně proslulou investiční banku následují IBM se ztrátou 21,3 % a Caterpillar (20 %).

Celkový propad za sebou má i další z hlavní indexů S&P 500, který odepsal 1,68 %. Někteří jeho "koně" však také zaznamenali solidní nárůsty.

Nejhorší ze stáje je pak společnost General Eletric (NYSE: GE), která se pokouší snížit náklady a nevypadnout z trhu úplně. Investoři ji však zatím neuvěřili, a tak loni odepsala dramatických 60 %.

Z indexů si nejlépe vedl NASDAQ 100, kterému se v turbulentním roce podařilo připsat skoro 4 procenta. Táhly ho tituly jako Amazon, Illumina, Netflix, O’reilly, Twenty-First Century Fox a Workday. Všem těmto firmám se za rok 2018 podařilo připsat minimálně 40 %.

Z propadáků stojí za zmínku čínská společnost JD.com Inc (NASDAQ: JD), která odepsala téměř polovinu hodnoty (47 %), a to zejména kvůli čínsko-americkým obchodním válkám. Její CEO byl navíc zadržen pro podezření ze sexuálního obtěžování, což celé věci rozhodně nepomohlo.

Kolem a kolem nám souhrn loňského roku napovídá, že se letos určitě nebudeme nudit.

Disclaimer: Článek vychází z autorových osobních názorů, případně veřejně dostupných informací a nemá na něj být nahlíženo jako na investiční/obchodní doporučení. Společnost RoboMarkets nenese žádnou odpovědnost za výsledky obchodů založených na této analýze.

RSS

Dmitrij Gurkovskij se o finanční trhy a psychologii zajímá už od dětského věku. Po studiu sociální psychologie a filozofie nastoupil do laboratoře technické a fundamentální analýzy finančních trhů ve výzkumném institutu. Následně působil jako trader-analytik a portfolio manažer v investiční společnosti. Dnes je hlavním analytikem společnosti RoboMarkets.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.