Kam se koruna vydala po „hiku“ & jak kurz „nově“ vidí ČNB

Čekalo se to, stalo se. Jednomyslně, ale v oslabené sestavě. Bankovní rada České národní banky, bez Mojmíra Hampla a Oldřicha Dědka, zvýšila úrokové sazby o 25 bazických bodů – hlavní 2T repo sazba se tak posunula na 0,75 procenta. A pokud bude naplněna aktuální prognóza, úroky se letos pro zvýší ještě jednou. Koruna reagovala na rozhodnutí o sazbách a následný komentář guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka posílením k euru na nejsilnější úroveň za zhruba posledních pět let. Jaké jsou ohlasy?

„Rozhodnutí o růstu sazeb bylo v souladu s tržním očekáváním. Nová prognóza týkající se vývoje sazeb však vyzněla v holubičím duchu, protože ČNB pro letošní rok čeká již pouze jedno zvýšení sazeb,“ zhodnotil výstup ze zasedání hlavní ekonom banky ING Jakub Seidler

ČNB zveřejnila také trajektorii kurzu koruny, která by letos měla dle prognózy dosáhnout průměrného kurzu 24,90 za euro. V tom dalším pak došlo na revizi z 24,80 EURCZK na 24,50 EURCZK. 

„Z komentáře Jiřího Rusnoka se zdá, že dle výhledu centrální banky bude mít rychle posilující kurz české koruny větší vliv na měnové podmínky, než viděl trh,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „V souladu s tím počítá prognóza ČNB pouze s jedním „hikem“ oproti trhu, který se ve většině přiklání spíše k dvěma,“ dodal.

„V průběhu tiskové konference guvernéra Rusnoka kurz krátce spadl těsně pod 25,18 EURCZK, aby se po skončení tiskové konference stabilizoval zhruba o pět haléřů výše. V dalších obchodních dnes již z domova žádné nové fundamenty nepřijdou. Koruna se i ve světle výhledu ČNB může pokoušet nadále testovat silnější úrovně,“ naznačil hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek.

Dnes ráno se kurz pohybuje na 25,18 EURCZK a 20,14 USDCZK. Průměrný nominální kurz EURCZK by dnes měl být v intervalu mezi 25,16 a 25,33.* 

„Podle našich odhadů míra inflace v následujících měsících bude zrychlovat a v polovině roku by se na krátko měla přiblížit k hornímu pásmu dvouprocentního cíle ČNB. Tomu napomůže námi očekávaný vrchol tempa růstu mezd v tomto roce, které bude vytvářet silnější proinflační tlaky než v roce předchozím. I proto počítáme, že ČNB bude v tomto roce zvyšovat úrokové sazby ještě dvakrát, ve druhém a třetím čtvrtletí vždy s novou makroekonomickou prognózou,“ uvedl analytik Raiffeisenbank František Táborský podle nějž se tak dvoutýdenní repo sazba dostane ke konci tohoto roku na úroveň 1,25 procenta.

Jiří Polanský z České spořitelny pro rok 2019 čeká dvě zvýšení sazeb a postupné posilování kurzu koruny, na konci roku 2019 to má být 24,40 EURCZK. „Z tohoto pohledu je pro nás prognóza ČNB mírně překvapivá, když obsahuje pro rok 2019 relativně výrazné zvyšování sazeb v české ekonomice a jen relativně pomalé zvyšování sazeb v eurozóně, a to vše při téměř stabilním kurzu koruny. Osobně bych čekal za situace vysokého úrokového diferenciálu vyšší příliv kapitálu do ČR a tím větší tlaky na posílení kurzu koruny a tím nižší potřebu zvyšovat sazby,“ dodal Polanský.

Rusnok: Pokud se prognóza vyplní, letos zvýšíme sazby ještě jednou

Hlavní ekonom MONETA Money Bank Petr Gapko očekává, že ČNB bude se zvyšováním sazeb pokračovat i v budoucnu a příští zvýšení, znovu o čtvrt procentního bodu, by mohlo přijít ve druhém až třetím čtvrtletí letošního roku. Záležet bude hlavně na vývoji inflace a inflačních očekávání.

Dolar  během včerejšího obchodování oslaboval vůči euru, večer se krátce dostal nad úroveň 1,2500 EURUSD, nad níž je i dnes ráno, aktuálně na 1,2509 EURUSD

Hlavní událostí dnešního dne bude číslo z amerického trhu práce. Tamní ministerstvo práce ve 14:30 oznámí, kolik míst americká ekonomika v lednu vytvořila. Zveřejněna bude i nezaměstnanost, měla by zůstat na 4,1 procenta, což je 17leté minimum.

Podle Vejmělka budou lednová čísla z amerického trhu práce budou bezesporu hodně zajímavá. Tradičně je první měsíc v roce příležitostí k roční revizi minulých časových řad. I když je tedy více než pravděpodobné, že prosincových 148 tisíc nových pracovních míst bude revidováno, leden by měl přinést meziměsíčně lepší čísla. 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter