Koruna slábne, ale na jak dlouho?

Koruna dnes sice po slabších datech o inflaci slábne, z dlouhodobého výhledu, ať už pracujeme s odhady České národní banky či analytiků, by měla posilovat směrem pod hranici 25,00 za euro. Hlavním tahounem silné domácí měny by měla být především dobrá kondice české ekonomiky. Jak se dá na tento scénář připravit?

Vlnu „hlavních“ ekonomických dat máme za sebou, tudíž můžeme již dnes, bezmála tři týdny před dalším zasedáním bankovní rady ČNB, spekulovat, zda dojde na další úrokový hike, či nikoliv.

Odrazíme-li se od výkonu české ekonomiky, poslední revize HDP za čtvrtý kvartál 2017 ukázala zrychlení o desetinu procentního bodu, tedy z 5,1 % na 5,2 % meziročně. Odhad trhu tím byl sice překonán, prognóza ČNB však nikoliv – tým sekce měnové z ulice Na Příkopě očekával 5,4 % meziročně. I přesto se však nejednalo o nikterak výrazné vychýlení, což potvrdil i samotný komentář centrální banky.

„Vykázaný ekonomický růst byl ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku jen lehce pod prognózou ČNB, a to jak v meziročním tak i mezičtvrtletním vyjádření,“ uvedl ředitel sekce měnové ČNB Tomáš Holub. „To bylo dáno o něco pomalejším než očekávaným růstem spotřeby domácností. Její dynamika je nicméně nadále robustní díky silnému trhu práce a z něj plynoucímu rychlému zvyšování příjmů domácností. Odchylky ostatních složek poptávky od prognózy byly vesměs málo významné a navíc se navzájem do značné míry kompenzovaly,“ dodal.

 

Dalším fundamentem je vývoj mezd, který v současnosti patří k nejvýznamnějším proinflačním fundamentům. Dle dnes zveřejněných dat se ukázalo, že mzdy rostly během posledního čtvrtletí minulého roku opět solidním tempem – průměrná reálná měsíční mzda dosáhla 5,3 % meziročně (za celý rok 2017 tak růst činil 4,4 %). Trh přitom očekával 5,2 %, ČNB pak 5,4 %. Prognóza tak byla opět pouze mírně optimističtější, což by ČNB nemělo „vyprovokovat“ k žádné akci.

Dalším klíčovým fundamentem je inflace. V lednu dosáhlo tempo růstu cen 2,2 % meziročně, zatímco centrální banka odhadovala 2,3 %. V únoru byl rozdíl o poznání vyšší – inflace se poprvé za více než rok propadla pod inflační cíl ČNB na 2 %, a to na 1,8 %, což je zároveň nejnižší číslo od listopadu 2016. Hlavním důvodem poklesu by propad cen sezónního zboží (např. potraviny).

Podle ČNB jsou dnes zveřejněná data sice protiinflačním rizikem stávající prognózy, na druhou stranu, jak v komentáři uvedl ředitel sekce měnové Holub, „celkové fundamentální inflační tlaky zůstávají silné, přičemž odrážejí především zrychlující mzdovou dynamiku v podmínkách robustního hospodářského růstu“. Proinflační působení domácí ekonomiky a trhu práce potvrzují i dnes zveřejněné údaje o vývoji mezd v závěrečném čtvrtletí loňského roku, dodal.

Návrat k inflačnímu cíli pak podporují i odhady analytiků a ekonomů. Podle nich by se tempo růstu cen mělo v nadcházejících měsících, i přes silnější kurz koruny a efekt vyšší srovnávací základny, opět vrátit k 2 %, přičemž hlavním tahounem růstu cen by měla být silná spotřeba, vinou trvajícího růst mezd.

Posledním klíčovým faktorem je vývoj kurzu koruny. Dle aktuální prognózy ČNB by průměrná hodnota za první čtvrtletí 2018 měla dosáhnout 25,40 za euro. Byť nám do konce prvního kvartálu chybí ještě několik týdnů, z dosavadního vývoje domácí měny vůči euru vidíme, že průměr dosahuje 25,39 EURCZK, tedy je zcela v souladu se zněním prognózy.

Co se týče dalších měsíců, ČNB sází na posílení domácí měny, jehož katalyzátorem by měl být pozitivní vývoj ekonomiky. Kurz by tak během druhého čtvrtletí měl v průměru dosáhnout 24,90 EURCZK, následně ve třetím 24,70 EURCZK a ve čtvrtém čtvrtletí 24,60 za euro.

V tomto směru je samozřejmě také potřeba pracovat s možnými riziky prognózy, která jsou, jak ČNB uvedla, obousměrná. Patří mezi ně například síla domácích tlaků a vývoj měnového kurzu.

Když to vyjde…

Pokud bude realita v souladu s prognózou ČNB, což zatím dle našeho hodnocení vychází, centrální banka by dle slov samotného guvernéra Jiřího Rusnoka měla letos zvýšit své sazby ještě jednou, a to ve druhé polovině roku (v březnu tedy hike – zatím – nečekáme).

Tomuto scénáři nahrává i jeden vnější faktor, kterým je očekávání ohledně utahování měnové politiky Evropské centrální banky. Ta by dle dosavadních předpokladů měla v září 2018 ukončit svůj program kvantitativního uvolňování, což by mohlo následně vést k přelití kapitálu z koruny zpět do eura. A právě tento pohyb by umožnil České národní bance ještě snadnější přechod k vyšším sazbám, jelikož by se část spekulantů, kteří jsou součástí možných rizik prognózy, přesunula zpět do eurových aktiv.

 

Jak to vidí analytici

Ale není to jen ČNB, která ve zbytku roku pracuje se silnější korunou. Tento výhled potvrzují i analytici. Podle nedávného průzkumu agentury Reuters, který byl uskutečněn v době od 2. do 6. března, analytici věří v posílení domácí měny během příštích dvanácti měsíců o 2,3 %, tedy na zhruba 24,85 za euro, což by byla nejsilnější hodnota od roku 2012.

Podobně se na celou věci dívají i analytici dotazovaní agenturou Bloomberg.  Ti věří, že by se medián kurzu koruny mohl během druhého čtvrtletí 2018 udržet na 25,20 za euro, následně během třetího a čtvrtého kvartálu na 25,00 EURCZK, resp. 24,90 EURCZK. V prvních třech měsících příštího roku bychom se měli dostat dokonce na 24,60 koruny za euro.

Je čas se zajistit?

Jak se zdá, v tuto chvíli by měl být ideální čas na měnové zajištění. Exportéři tak mohou využít pravděpodobně „dočasného“ oslabení koruny a zajistit se například prostřednictvím měnového forwardu. Díky tomu se mohou alespoň střednědobě ubránit dopadům posilující koruny na své tržby. Vše ale, ostatně jako vždy, záleží na správném načasování a na tom, jak moc trefné budou předpovědi analytiků. Riziko ztráty u měnového forwardu je totiž vždy přítomné.

Co jsou to forwardy a jak na ně, se dozvíte v článku „Jak na forwardy aneb vyplatí se zajištění?

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter