Bezhotovostní ekonomiky v číslech. Kdo (ne)miluje hotovost?

Zatímco podle zastánců bezhotovostní společnosti by v takovém světě bylo méně černého trhu, podvodů a korupce, podle jejích odpůrců by zde bylo především méně svobody. A během toho, co se o bezhotovostním světě obsáhle diskutuje, se již některé země pomalu bezhotovostními stávají. Které to jsou? A které naopak na bankovky a mince nedají dopustit?

Stupeň rozvoje bezhotovostní ekonomiky v jednotlivých zemích můžeme posuzovat podle několika měřítek. World Atlas vzal to nejpřímější a nejlogičtější a zaměřil se na to, jak velký objem z celkové hodnoty plateb provedených spotřebiteli v dané zemi byl proveden bez použití hotovosti. A jak to dopadlo? To můžete vidět v levém sloupečku tabulky.

Podle tohoto měřítka je nejvíce bezhotovostní zemí Belgie, kde bezhotovostní platby představují asi 93 % celkové hodnoty spotřebitelských plateb. Za Belgií se umístila Francie s 92 % a Kanada s 90 %. Více než 80 % objemu plateb je bezhotovostních také ve Velké Británii, Švédsku, Rakousku, Nizozemsku a ve Spojených státech. Pravý sloupeček pak zobrazuje procento populace, které vlastní alespoň jednu debetní kartu.

Digitální Indie aneb jak se žije v zemi bez hotovosti

Server Forex Bonuses na to šel trochu sofistikovaněji a posuzoval stupeň bezhotovostní ekonomiky v jednotlivých zemích podle šesti kritérií (počet kreditních a debetních karet na osobu, počet bezkontaktních karet, růst objemu bezhotovostních plateb v posledních pěti letech, relativní objem bezhotovostních transakcí a procento populace, které má povědomí o možnosti mobilních plateb).

Na základě toho vytvořil infografiku, z které vyplývá, že top bezhotovostní společností je Kanada, která získala 6,48 bodů z 10 možných, a to mimo jiné proto, že zde připadají dvě kreditní karty na jednoho člověka. V závěsu za ní se umístilo Švédsko, které má prvenství v procentním počtu bezhotovostních transakcí (na rozdíl od grafu výše jde o jejich počet, nikoli objem). Zde probíhá bezhotovostně asi 59 % spotřebitelských transakcí.

Behaviorální ekonom: V bezhotovostní společnosti by lidé podváděli více

Z první pětky jsou zajímavé také Spojené státy, kde má průměrný člověk dokonce tři kreditní karty. Překvapit by nás mohla šestá Čína, kde studie odhalila nejvyšší růst objemu bezhotovostních plateb za posledních pět let. Bezhotovostní platby se rozmáhají také v osmém Německu, kde již zhruba jedna třetina spotřebitelských plateb probíhá bezhotovostně, a to s hojným využitím bezkontaktních a mobilních plateb.

Avšak i když si Německo oblíbilo bezhotovostní platby, přesto nedá dopustit ani na hotovost. Jak vyplývá z dat Statista za rok 2016, Němci nosí ve své peněžence v průměru 103 euro v bankovkách a mincích, což je nejvíce z celé Evropy. Naopak takoví Portugalci či Francouzi u sebe nosí o zhruba dvě třetiny hotovosti méně.

Hotovost? Nezlobte se, ale tu my nepřijímáme

 

Newsletter