Sazby hypoték rostou, klienty to ale nechává chladné


AKTUALIZOVÁNO 7:27 00:20 • 22. února 2017

Tagy: ČR, hypotéka

AKTUALIZOVÁNO – Střípky rekordního hypotečního roku 2016 se promítly i do letoška. Úrokové sazby u hypotečních úvěrů v lednu vzrostly na 1,82 procenta z rekordního minima 1,77 procenta, kde byla v prosinci a listopadu. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu. Zájemce o hypotéku to ale nijak zvlášť neodradilo. Pravděpodobně s vidinou dalšího zdražování si do bank v lednu přišlo rychle pro hypotéku 8 665 lidí.

Počet klientů, kteří si sjednali v lednu hypoteční úvěr, se proti prosinci téměř nezměnil. V prosinci byl počet uzavřených hypoték vyšší jen o 19 smluv. To není obvyklé. Z historických dat Fincentrum Hypoindex vyplývá, že v lednu zájem o hypotéky rapidně klesá. Dokonce bez ohledu na výši průměrné úrokové sazby.

„Ceníkové zvyšování sazeb se zatím v reálných sazbách příliš neprojevilo. Růst sazeb je zatím pozvolný a je značně brzděn jak dobíháním předchozích garancí, tak individuálními slevami. Často nastává paradoxní situace, že zatímco v minulosti byla sazba „od“ u většiny bank nedosažitelným snem, dnes může být promarněnou příležitostí nepokusit se o sazbu nižší,“ uvedl hlavní analytik finančně poradenské společnosti Fincentrum Josef Rajd.

Podle hlavního ekonoma firmy Cyrrus Lukáše Kovandy zájem o hypoteční úvěry v lednu nijak nepoklesl, neboť lidé vyhlížejí další zvyšování sazeb, a proto si se sjednáním hypotéky pospíšili. Kompenzující pokles vyvolaný touto změnou časování sjednání hypotéky lze očekávat v průběhu letošního roku. Zejména poté, co v dubnu Česká národní banka realizuje další kroky k omezení poskytování hypotečních úvěrů s poměrně vysokým poměrem výše úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti.

Generální ředitel Ekospolu Evžen Korec připomněl, že od října loňského roku platí doporučení ČNB, které bankám zakazuje poskytovat hypotéky na sto procent hodnoty zajištěné nemovitosti. Přestože nejde o závazné nařízení, banky ho respektují. Podle ČNB může hypotéka dosáhnout maximálně 95 procent ceny nemovitosti, přičemž od letošního dubna se má tato hranice posunout na 90 procent. „Pokud k tomu připočítáme čtyřprocentní daň, kterou od loňska platí výhradně kupující, dostáváme se na minimálních 14 procent ceny nemovitosti, které musí mít zájemce o nový byt připravené z vlastních zdrojů,“ dodal Korec.

Objemy na tom byly v lednu podobně. Oproti prosinci objemy poklesly o 133 milionů korun. V lednu si tedy lidé sjednali hypoteční úvěry v celkovém objemu za 17,532 miliard korun.

Loni v lednu poprvé průměrná výše hypotéky přesáhla dva miliony korun. V posledních měsících je to už úplně běžné a od listopadu průměrná hypotéka neklesla pod dva miliony korun. Lidé se stále snaží půjčit si co nejvyšší částku, dokud to banky umožňují a úrokové sazby zatím rostou jen mírně.

Co čekat na hypotečním trhu?

Předem avizovala zvyšování úrokových sazeb Česká spořitelna. Nebyla ale jedinou bankou, která úrokové sazby zvýšila. Ke zdražování hypoték přistoupila i Equa bank, Moneta Money Bank, Raiffeisenbank i Wüstenrot. Jaro ale může úrokové sazby zase trochu umírnit. Banky často pořádají různé slevové akce a nabízejí klientům jarní bonusy.

„Rychlost zdražování hypoték v letošním roce bude záviset i na termínu ukončení intervenčního režimu ČNB. Čím dříve k „exitu“ dojde, tím citelnější bude tlak na letošní zvyšování sazeb hypotečních úvěrů. Je navíc třeba počítat i s krajními scénáři typu toho, že česká koruna z důvodu silného „překoupení“ a chybějící eurové protistrany po ukončení režimu v rozporu s převažujícím očekáváním oslabí,“ dodal Kovanda.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.