Silicon Valley i Wall Street: Psychopat vedle psychopata


17:31 • 14. srpna 2017

Tagy: CEO, Technologie, Inovace, Behaviorální ekonomie

I když je termín „psychopat“ obvykle spojen s negativním významem, některé atributy této poruchy mohou být v prostředí velkého byznysu mimořádně výhodnými „skills“. Své o tom ví i skupina odborníků, která k tomuto tématu referovala na SXSW festivalu. Podle slov soudního a klinického psychologa Michaela Woodwortha, které citoval The Guardian, se ve vrcholném managementu velkých firem vyskytuje 4-8 % psychopatů v porovnání z 1 % v běžné populaci.

Podle Woodwortha tato čísla dávají smysl; „mají určité vlastnosti, jako je nebojácná dominance, smělost a nedostatku citu.“ K ideálnímu profilu figurky v čele dravé korporace však potřebují ještě určitý šarm a osobní kouzlo. I to je však podle Woodwortha vlastní právě psychopatům:

„Pravý psychopat je člověk, který trpí kombinací emocionálního, sociálního a behaviorálního deficitu, ale zároveň je obdařen zvláštní schopností jej maskovat. Působí tak jako velmi okouzlující, velmi společenský. Ale pod tím se skrývá hluboký nedostatek lítosti, bezohlednost a absence empatie,“ nechal se slyšet psycholog, který pracoval i s psychopatickými vrahy uvězněnými ve věznicích se zvýšenou ostrahou.

Musí se manažeři v Silicon Valley chovat jako ko**ti?

Souhlasí si s ním i Bryan Stolle, zakladatel společnosti zaměřující se na venture kapitál, podle kterého je založení společnosti iracionálním aktem. „Musíte mít obrovské ego a trpět sebeklamem, abyste se na tuto cestu pustili. Musíte se obětovat a vzdát se řady věcí, což někdy znamená manželství, rodiny a přátel,“ citoval jej The Guardian. Podle Stolla je zakladatel společnosti, který často zůstává jejím CEO, ten, který bude muset přesvědčit lidi o tom, že zvládne něco, co se mnohdy zdá jako nemožné. K tomu pak potřebuje patřičné charisma.

Psychopaty se to však nehemží jen v managementu velkých korporací, které najdeme například v Silicon Valley, ale také mezi obchodníky a bankéři na Wall Street. Jak informoval Business Insider, ty již před pár lety CFA Magazine pokřtil na „finanční psychopaty“. Magazín informoval o sérii studií kanadského psychologa Roberta Hare, podle kterého je výskyt psychopatů ve finančnímu průmyslu celých 10 % (oproti 1 % v běžné populaci).

Není divu, že psychopaty přitahuje velký byznys. Tam, kde je moc, tam jsou peníze, a kde jsou peníze, tam je moc. Ve finančním průmyslu je pak obojí násobeno na druhou. Podle dánské studie, o které informoval server Daily Mail, se přitom tyto preference promítají už do výběru školy. Psychologický experiment testoval výskyt narcisismu, psychopatie a sklonů k machiavelismu u téměř 500 studentů politologie, psychologie, práva, ekonomie a byznysu. Výsledky ukázaly na podstatně vyšší výskyt těchto temných vlastností u studentů práv a studentů byznysu.

 

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.