Liquidity Supernova 2017: Centrální banky už nakoupily za bilion USD


07:25 • 2. května 2017

Tagy: centrální banka, Banky, měnová politika, Fed, Bank of Japan, Bank of England, ECB, finanční krize, bublina

Od začátku letošního roku nakoupily největší centrální banky finanční aktiva v enormní hodnotě jeden bilion amerických dolarů. Pokud by tento trend pokračoval do konce roku, pak by si za letošní rok do společné bilance připsaly rekordních 3,6 bilionu dolarů. Informoval o tom server ZeroHedge.com na základě komentáře Michaela Hartnetta, šéfa investiční stragie Bank of America.

Centrální banky nakupují a nakupují již od finanční krize v roce 2008. Jak ukazuje následující graf, Evropská centrální banka (ECB), Bank of Japan (BoJ), Fed, Bank of England (BoE) a Švýcarská národní banka (SNB) nafoukly svojí svojí souhrnnou bilanci aktiv za poslední desetiletí na neuvěřitelných 14,6 bilionu dolarů.

A jak poznamenal Hartnett, tato „Liquidity Supernova“ je nejpřirozenějším vysvětlením toho, proč globální dluhopisy a akcie vykazují dvojciferné anualizované roční zisky (YTD/Year-to-date – od začátku roku) navzdory všem současným politickým otřesům a hrozbám.

O tom, jak (ne)funguje kvantitativní uvolňování

Jak ukazuje další graf, ECB, BoJ, BoE a Fed dohromady připsaly do své společné bilance každý měsíc za poslední rok aktiva průměrně v hodnotě téměř 200 miliard dolarů.

Největší bankovní systém čítá 33 bilionů dolarů. Komu patří?

Rovněž se za poslední desetiletí rychle zvyšuje relace aktiv největších centrálních bank k poměru k HDP daných zemí (zkratka PBOC – Čínská lidová banka).

A pak se ptejte, proč už trhy nereagují „normálně“ a neustále rostou...

Bilance největších centrálních bank? Třetina světového HDP

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.