Investujeme do drahých kovů: Vyplatí se platina?

Když se řekne drahé kovy, každého hned napadne zlato a vzápětí poté stříbro. Existují však i další blyštivé komodity, které mají ve finančním sektoru sice kratší historii, ale o to se mohou některým investorům zdát zajímavějšími. K takovým patří například platina.

Oproti zlatu a stříbru, které byly známé již starověkým civilizacím, byla platina objevena poměrně pozdě – až v 18. století. K tomu patrně přispěl i fakt, že co se týče jejího množství na zemi je mnohem vzácnější než zlato. Odhaduje se, že zatímco žlutého kovu se na světě nachází 86 milionů trojských uncí, světové zásoby platiny jsou pouhých 6,4 milionu.

Ví něco, co my ne? Miliardáři začínají kupovat zlato

A jak uvádí server HowToInvestInGoldOnline.cz, i co se týče roční produkce je platina zhruba 15-20krát vzácnější než zlato. Ročně je jí vytěženo pouhých cca 200 tun, což je mezi 5 až 10 % roční produkce zlata. I přesto se však platina v současnosti prodává za nižší cenu než žlutý kov. Zatímco u zlata se cena za trojskou unci v letošním roce pohybuje zhruba mezi 1 100 a 1 300 dolary, u platiny je to mezi 900 a 1 000 dolary.

Nicméně nebylo tomu tak vždy. Na přiloženém grafu můžete vidět vývoj ceny platiny od roku 2007 do současnosti. V roce 2008 ztratila 2/3 své hodnoty, když její cena klesla z 2 752 dolarů za trojskou unci na 774 dolarů. Pro srovnání, zlato za stejný časový úsek ztratilo méně než třetinu své hodnoty (cena za trojskou unci klesla ze zhruba 1 000 dolarů na 700 dolarů).

Z toho plyne, že cena platiny je mnohem více volatilní než v případě zlata, přičemž v posledních letech navíc výrazně klesá. S investicemi do ní je tedy třeba vysoké obezřetnosti. A jak uvádí server HowToInvestInGoldOnline.cz, zkušenosti ukazují, že platině se vede dobře v obdobích hospodářského růstu a stability, zatímco v období finančních a politických otřesů prudce oslabuje. Je tedy spíše „cyklickým“ kovem. O zlatu, které v recesích a při různých otřesech oproti jiným aktivům relativně posiluje, pak platí spíše opak.

Jak vydělat na zlatu a stříbru? Víme, kdy nakupovat

Newsletter