Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0700 za euro. Měny regionu v zisku. Koruna zpět pod 25,20 za euro.

FinTech Daily: Davos a Fintech transformace světa

Fintech spolupráce umožňuje startupům být globální. Davos 2016: role fintech v 21. století​. Banky dál zvažují vlastní mobilní peněženky. To je výběr z dnešní dávky aktualit ze světa FinTech.

Davos 2016: role fintech v 21. století

Na Světovém ekonomickém fóru, které začalo včera ve Švýcarském Davosu, došlo mimo jiné i na zhodnocení role fintech sektoru v dnešním digitalizujícím se světě. Jaké jsou závěry?

Obří potenciál fintech společností spočívá v dosažení lidí, kteří v současné době nejsou součástí tradičního bankovního sektoru, a umožnit jim „přístup ke globální ekonomice“. Takových lidí je podle odhadů 2,5 miliardy. Již v současné době lze zaznamenat dopad inovativních technologií a všemožných mobilních aplikací na změnu života v rozvojových zemích, kde si lidé mohou otevřít účet nebo třeba zasílat peníze mezi sebou jen za použití mobilních telefonů.

Fintech spolupráce umožňuje startupům být globální

Příběh londýnské fintech společnosti The Currency Cloud a jejích partnerů je ukázkovým příkladem, jak se vzájemnou pomocí stávají z malých startupů globální společnosti. Tři roky starý Currency Cloud zprostředkuje mezinárodní platební styk a devizovou směnu.

„Jsme nedílnou součástí mnoha startupů a mnoho z nich je už opravdu velkých“ říká generální ředitel společnosti Michael Laven, „Měníme způsob, jakým se peníze pohybují po světě. Naše služby nenabízíme konečným uživatelům, ale vytváříme infrastrukturu, kterou využívají jiné společnosti. Platforma Currency Cloudu poskytuje jednodušší, levnější a transparentní způsob mezinárodního platebního styku“ dodává Laven.

Služeb Currency Cloudu nyní využívá kolem 125 společností, které obsluhují více než 100 tisíc konečných uživatelů. Mezi ně patří například Fidor Bank, TransferWise, nebo i česká platforma RoklenFx. Společnosti se na platformu Currency Cloudu napojují přes API.

Banky dál zvažují vlastní mobilní peněženky

Všeobecné zklamání z Apple Pay má vliv na banky, které nyní znovu zvažují vývoj svých vlastních mobilních peněženek. Apple Pay není využívané především kvůli své uzavřenosti pro ostatní vývojáře, vysokým nákladům a nízké kontrole bank nad prováděnými transakcemi.

Pokud by banky chtěly přijít s vlastní mobilní peněženkou, musely by sice vynaložit velké výdaje na její vývoj, získaly by ale větší kontrolu nad tím, jak jsou jejich platební karty propojené s peněženkou využívány. Peněženky by mohly navíc propojit s aplikacemi mobilního bankovnictví. Další výhodou by bylo budování vlastního brandu. Jediné, čemu by se banky mohly od Apple Pay učit, je elegance provedení aplikace a zákaznický prožitek z jejího používání.

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter