Kdo nakupuje, když všichni vybírají?


20:24 • 23. října 2016

Tagy: Akcie, dluhopis, komodity, Fondy, Kapitál

Fakt, že se americký akciový index S&P 500 poslední měsíc obchoduje v poměrně úzkém pásmu, by mnohý mohl přijít zvláštní. Obzvláště pokud zjistí, že investoři intenzivně vybírají své peníze, což se projevuje v celkem již pátém týdnu z posledních šesti, kdy si trhy prochází silným odlivem kapitálu.

Podle datové společnosti EPFR Global odplulo z globálního akciového trhu jen za minulý týden 3,9 miliardy dolarů. Ve Spojených státech jde o šestý týden ze sedmi, kdy se tento scénář opakoval. Evropské akcie jsou však ještě větší extrém. Odliv kapitálu v jejich případě probíhá už rekordních 37 po sobě jdoucích týdnů.

Co se týče akciových fondů, z nich za posledních sedm dní odplulo 146 miliard dolarů. Celkem 225 miliardy odešlo z podílových fondů, zatímco 79 miliardy připlulo do ETF.

Peníze, které odcházejí z akcií, naopak přichází na dluhopisové trhy, a to o objemu 2,7 miliardy dolarů jen za minulý týden. Jde celkem o 15. týden z 16, kdy se tento scénář opakuje. Největším oblíbencem jsou bondy navázané na bankovní půjčky. Co se týče komodit, příliv peněz dosáhl 0,5 miliardy dolarů, přičemž jde o v pořadí čtvrtá týden „přílivu“ zdrojů.

Z regionálního hlediska je pak situace následující.

Ale vraťme se zpět k otázce: Kdo nakupuje, když všichni peníze vybírají? Jako odpověď se nabízí, že hlavním motorem jsou zpětné odkupy akcií. V tomto případě však „hlavní vlna“ proběhla už před dvěma týdny, tudíž, jak se zdá, zůstane tato otázka bez odpovědi.

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něj byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.