Kdo zachrání Blízký východ? Doufejme, že startupy


09:15 • 28. května 2017

Tagy: Startup, firmy, Afrika, Egypt, Irák

V regionu, kde stále zuří boje například v Sýrii, Jemenu a částech Iráku, se nalézají i oázy klidu. Tam se shromažďují ty nejlepší „mozky“ a vytvářejí nové startupy, které mají postavit na nohy jak Severní Afriku, tak i Blízký východ. Popis toho, jak se tato snaha daří, přinesl Philippe Le Houérou pro World Economic Forum.

Optimismus v tzv. Řeckém kampusu je prý doslova hmatatelný. Startupy z tohoto hubu by měly brzy začít přispívat k vyšší zaměstnanosti, produktivitě a ekonomickému růstu. Nové firmy představují nové produkty, které vytvářejí nové trhy. Výsledkem by mělo být velké posílení pro rozvoj soukromého sektoru v regionu Blízkého východu.

Několik nových projektů už dosáhlo velkého úspěchu. Jedním z nich je Souq, e-commerce prodejce ze Spojených arabských emirátů, kterého v březnu tohoto roku koupil Amazon. Souq výrazně pomohl rozběhnout e-commerce revoluci v regionu, stejně tak podpořil i přeshraniční dodávky zboží.

Nigérie, retail banking a FinTech, Zn: 92 %

Další úspěšnou firmou je egyptská Fawry. Ta vyvinula elektronický platební systém, který „osvobodil“ spotřebitele a firmy od používání mnohdy nepraktické hotovosti. V současnosti systém zaznamenává jeden a půl milionu plateb denně, přičemž podle dat WEF ho používá více jak 20 milionů Egypťanů.

Největším pozitivním dopadem těchto startupů může být snížení celkové nezaměstnanosti. Jeden ze tří mladých lidí v regionu je totiž nezaměstnaný. Ti co mají štěstí a jsou zaměstnaní, tak většinou pracují pro státní sektor. V Egyptě, Iráku, Jordánsku a Tunisku je to případ 60-80 procent všech zaměstnaných.

Problémem je i nedostatek kapitálu. Malé a střední firmy, které tvoří 90 procent všech v regionu, jsou schopny dostat pouze osm procent celkových bankovních půjček. Na mnohé z nich se tak ve výsledku nedostane.

Švejkování: Syrské bouchnutí do stolu

Jak lze začínajícím firmám pomoci? Le Houérou uvedl tři nejdůležitější body. Prvním je reforma zákona o bankrotu. Současný systém totiž při této situaci představuje pro věřitele příliš velké riziko a ti se proto mnohým startupům bojí peníze půjčit. Druhým je změna přísných pravidel pro zaměstnance a zaměstnavatele. Posledním je lepší ochrana duševního vlastnictví, tedy lepší systém patentů a vlastnických práv.

Brána pro úspěšné startupy na Blízkém východě a Severní Africe pak bude otevřena.

 

RSS

Student navazujícího magisterského studia Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Jeho oborem je hospodářská správa a hospodářské a politické dějiny 20. století. Zajímá se o ekonomii, finanční trhy a politiku.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.