Proces brexitu může začít. Má souhlas královny Alžběty II.


13:01 • 16. března 2017

Tagy: Velká Británie, Brexit, Evropská unie, vláda, Mayová

Britská královna Alžběta II. dala královský souhlas k vystoupení Spojeného království z Evropské unie. Proces takzvaného brexitu tak může začít. Uvedla to na svých webových stránkách BBC. Britské premiérka Theresa Mayová tak má volnou cestu k zahájení rozhovorů, které povedou k vystoupení země z unie.

Premiérka by měla proces odstartovat na konci měsíce. Je ale nepravděpodobné, že to bude již příští týden, aby se zabránilo kolizi s neformálním summitem EU.

Toto setkání se koná u příležitosti 60. výročí podpisu Římských smluv, které byly podepsány 25. března 1957. Jde o smlouvu zakládající Evropské hospodářské společenství (EHS) a smlouvu zakládající Evropské společenství pro atomovou energii (Euratom). Obě vstoupily v platnost 1. ledna 1958. Římské smlouvy byly jedním ze základů pozdější evropské integrace. Signatářské státy v roce 1957 byly: Francie, Spolková republika Německo, Itálie, Belgie, Lucembursko a Nizozemsko.

Mayová trvá na tvrdém brexitu. I po včerejším fiasku v parlamentu

Britští voliči v referendu, které se konalo loni 23. června, odhlasovali odchod z EU poměrem 52 ku 48 procentům hlasů.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.