Nejlevnější měnou světa se stává….


19:41 • 23. května 2016

Tagy: fx, forex, Polsko, zlotý, EURPLN, PLNCZK, měny, Deutsche Bank

Kde na devizových trzích hledat extrémy? Na to se ve své poslední studii zaměřila společnost Deutsche Bank, která na základě ekonomických dat a očekávání vybrala světově nejlevnější měnu. O kterou jde? Máme ji doslova na dosah. Jedná se totiž o polský zlotý.

Jak moc je měna našich sousedů podhodnocená? Podle Alana Ruskina a George Saravelose, oba členové FX Research týmu Deutsche Bank, jde o poměrně extrémní číslo. Hodnota zlotého je levnější o zhruba 10 %, než činí její skutečný potenciál.

Hlavním argumentem banky pro možné budoucí posílení polské měny je dobrá makroekonomická situace. Tamní ekonomika za první čtvrtletí 2016 expandovala meziročně o 3 %. I přesto, že jde o jedno z nejvyšších čísel v Evropě, v případě polské ekonomiky jde o nejhorší výsledek za poslední více jak dva roky.

Výhled Deutsche Bank je tedy pozitivní. Hlavním motorem solidní předpovědi jsou například silná data indexu PMI napříč všemi sektory, nezaměstnanosti na úrovni historických minim a především intenzivně rostoucí mzdy. Tyto fundamenty tak patří k hlavním základům robustnosti polské ekonomiky, která by podle FX týmu měla v roce 2016 i 2017 expandovat o 3,5 %. Pro srovnání, Evropská komise je v tomto případě ještě optimističtější, o čemž nejlépe svědčí navýšení očekávaného růstu Polska z 3,5 % na 3,7 % pro rok 2016.

Dalším plusovým bodem je „jestřábí“ centrální banka. Potvrzuje to například poslední vyjádření, ve kterém její vedení zdůrazňuje, že „v rámci polské ekonomiky nespatřuje žádné inflační tlaky, ovšem ani přetrvávající deflace nikterak nezpůsobila změnu v rozhodování ekonomických subjektů.“

Tip: RoklenFx Denní výhled – Zaregistrujte si zasílání mailem

Toto tvrzení je podle Saravelose a Ruskina klíčové, jelikož svědčí o tom, že banka není nakloněná případnému snižování svých sazeb. I přesto, že stav inflace by úrokové osekání podporoval, podle FX specialistů by byl výsledek z důvodu některých externích faktorů (především jde o nedávný propad cen globálních komoditních trhů) neefektivní.

Pro nesnížení sazeb hovoří i fakt, že současný guvernér polské centrální banky Belka svou politiku nezmění ani na svém posledním zasedání v červnu letošního roku. Jeho nástupce Glapinski je pak znám jako „jestřáb“, který se přiklání spíše k utaženější měnové politice.

Aktuálně se zlotý pohybuje na páru vůči koruně u 6,08 PLNCZK. Ve dvojici s eurem pak u 4,44 ERUPLN.

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Ve finanční skupině Roklen začínal v roce 2014 jako editor. Postupně se vypracoval na pozici hlavního editora a analytika devizových trhů. Aktuálně je šéfredaktorem finančního portálu Roklen24 a hlavním FX analytikem. Externě přednáší na vysoké škole CEVRO Institut.

 Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.