Ropa padá a bude hůř? V USA objeveno největší ropné pole


12:40 • 18. listopadu 2016

Tagy: ropa, Brent, WTI, USA, těžba, OPEC, komodity

Ceny ropy si během dnešního dne připisují mírné ztráty. Hlavní viník? Očividně silný dolar, který roste už desátý den po sobě. Z dlouhodobého hlediska však do hry vstupují další fundamenty podporující rudá čísla jako například objev dosud největšího amerického ropného pole.

Americká výzkumná agentura US Geological Survey uvedla, že v západním Texasu byl objeven pravděpodobně největší zdroj ropy a zemního plynu. Břidlicové pole se nachází v oblasti WolfCamp v Permské pánvi a dle odhadů by z něj mohlo být vytěženo až 20 miliard barelů ropy a 1,6 miliardy barelů zemního plynu. Pro srovnání, tato čísla jsou přibližně třikrát tak velká jako až do dneška největší americké naleziště Bakken v Severní Dakotě.

Při současné ceně ropy WTI na 45 dolarech tak hodnota nového naleziště dosahuje 900 miliard dolarů. V případě zemního plynu na 2,7 dolarech se dostáváme na více jak 4,3 miliardy.

Oblast v Permské pánvi je tradiční „základnou“ nekonvenčních těžařů, kteří ke své činnosti používají tzv. metodu frakování. Právě se stala rozbuškou propadu cen černého zlata v polovině června 2014, na kterou neameričtí těžaři, především z řad kartelu OPEC, zareagovali navyšování své produkce.

Další výzva pro OPEC. Na trhy se řítí ropná záplava ze severu

„Dokonce i v oblastech, kde byly vytěženy miliardy barelů, je možné nalézt potenciál, který další miliardy ještě přinese,“ přepisuje server CNN slova Waltera Guidroze, koordinátora programu USGS Energy Resources. „Velkou roli v tomto směru hrají technologické změny a průmyslové postupy celého odvětví, které určují technickou využitelnost ropných oblastí. Stejně tak jde o hlavní důvod, proč neustále posuzujeme nejen americké zdroje, ale rovněž i ty světové.“

Metoda frakování se v USA těší velké oblibě. I přesto, že rekordně nízké ceny ropy „pohřbily“ nemalou část povětšinou zadlužených těžařů, její aktuální obnova tyto „zombie“ opět přivádí k životu. Podle informací serveru CNN se tato nekonvenční metoda podílí na více jak polovině celkové ropné produkce Spojených států.

Objev na Aljašce. Nové naleziště ropy zvedne zásoby až o 80 %

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření. Externě přednáší na vysoké škole CEVRO Institut.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.