ECB, vláda, média: Chtějí úmyslně potopit nejstarší banku světa?

Akcie italské Monte dei Paschi di Siena dnes spadly o 12 %, obchodování s nimi bylo proto pozastaveno. Vzhledem k dění posledních dní nejde o nic nového. Otázkou tak zůstává, kdo a proč hází bance klacky pod nohy…

Monte dei Paschi je skloňována především v souvislosti s držením nesplacených půjček. Jejich výše k třetímu kvartálu 2016 dosahovala 35,5 % celkové úvěrové expozice banky. V čistém vyjádření činí jejich objem 10,9 miliardy eur, z toho 1,54 miliardy je v půjčkách po splatnosti, vůči kterým bylo nutné vytvořit rezervu, jež se následně projevila ve ztrátě banky o velikosti 1,15 miliardy eur.

A právě tato čísla leží v hlavě (nejen) samotnému vedení Monte dei Paschi. Výsledek? Je nutné navýšit kapitál, aby byla banka schopna ustát váhu tohoto břímě. Postup správný a s dostatečným předstihem. Nesplacené půjčky by totiž představovaly opravdu vážný problém, pokud bychom se nacházeli v situaci finanční/ekonomické krize, což se však opravdu nenacházíme…

Monte dei Paschi a poslední pokus o nádech před utonutím

Monte dei Paschi si i přesto nastavila cíl v podobě navýšení kapitálu Tier 1 o pět miliard eur, aby si tak vytvořila dostatečný polštář využitelný v případě ekonomického zvratu. Jedním z prostředků dosažení tohoto cíle má být swap vybraných dluhopisů za akcie. Pravdou je, že posun v této oblasti je dosti zdlouhavý. Podle dat agentury Bloomberg se bance podařilo tímto způsoben sehnat zatím „pouze“ cca 1,5 miliardy eur.

Ve hře jsou samozřejmě další finanční zdroje, ovšem v jejich případě je situace ještě nejistější. Proč? V tomto směru úřadovala sama Evropská centrální banka, která odmítla prodloužit dobu potřebnou pro získání nového kapitálu až za konec letošního roku. Monte dei Paschi má tak doslova nůž na krku. Jakmile do konce roku nesežene oněch pět miliard, do hry vstoupí neveřejné subjekty, a to včetně italské vlády, která už má bailout o velikosti až 20 miliard eur schválený parlamentem.

Možná se zastavíte nad tím, proč ECB na italskou banku tak spěchá. Proč musí nutně získat finance do konce prosince a nikoliv například do konce ledna? Možnou odpovědí je výsledek nedávného referenda, který je všeobecně vnímám jako problém, a to nejen pro italskou ekonomiku, ale především pro tamní banky.

Jak zachránit nejstarší banku světa? První „škrty“ na scéně

Politická nestabilita je pro trhy negativem. Jak jsme však mohli vidět, jejich reakce nebyla po zveřejnění výsledků nikterak apokalyptická, jak mnozí předvídali. Dopady referenda tak, jak se zdá, budou mnohem dlouhodobější kauzou, i přesto však není jasné, proč Monte dei Paschi nemohla získat mnohem víc času…

Celou situaci pak podtrhují světová média, která mají z kauzy nejstarší banky světa potřebu dělat mnohem větší senzaci, než tomu doopravdy je. Ano, nesplacené půjčky jsou problém, který by eskaloval v době krize. Jeho váha je však teď, kdy se daří (nejen) světové ekonomice a trhům, mnohem menší, především pokud se podíváme na některá vyjádření (mediální či ze strany regulatorních a dohledových institucí), jež ekonomickou apokalypsu doslova přivolávají.

V tomto směru se nabízí jedna, možná až kacířská, myšlenka. Není celý tento proces, kdy je Monte dei Paschi označována za zcela jistou rozbušku příští, minimálně italské, krize, pouze snahou o sražení ceny jejích akcií? Proč? Jednoduše proto, aby mohl přijít „nějaký“ velký investor, který by tak získal nejstarší banku světa doslova za hubičku.

Itálie na rozcestí. Trest, nebo politická sebevražda?

Pokud uvolníme uzdu představivosti, nabízí se už nějakou dobu skloňovaná možnost, a tou je katarský státní fond. Ten bance Monte dei Paschi přislíbil investici o velikosti jedné miliardy euro, ovšem vzhledem k výsledku referenda a k současné neschopnosti banky získat si důvěru věřitelů se s touto (možná i vyšší) kapitálovou injekcí zdráhá.

Kdo ví, možná proto, že je pro něj cena na 16,3 euro za kus stále moc vysoká….

 

Newsletter