FinTech Daily o prvním africkém „jednorožci“

Sázka Goldman Sachs vypustila prvního afrického jednorožce. Citibank pracuje na nových bankomatech. Visa se zapojuje do „blockchainivizace“ finančního světa.

Zrození prvního afrického jednorožce

V Africe se formuje nový technologický gigant. Společnost Africa Internet Group (AIG), která například vlastní online obchodní portál Jumia a dalších devět startupů, oznámila získání dalších finančních zdrojů ke své expanzi. Dle informací serveru Tech Crunch do firmy zainvestovala zvučná jména jako Goldman Sachs či MTN. Dohromady firma vybrala 326 milionů dolarů, díky čemuž se z ní stal historicky první africký „jednorožec“, neboli  startup, jehož tržní kapitalizace přesáhla jednu miliardu USD.

Investice o takové velikosti se tak stala důkazem víry v obrovský potenciál africké oblasti e-commerce, která jde v ruku v ruce s boomem tamního spotřebitelského sektoru. Kromě Jumia v tomto segmentu firma „zastřešuje“ i platformu Jovago, prostřednictvím které je možné si zarezervovat hotel, dále pak módní Zando, dopravní EasyTaxi či online pracovní aplikaci Everjobs.

Expanze technologických startupů rovněž pomáhá africké ekonomice k novým zdrojů růstu. Důkazem budiž například Nigérie, která je největším ekonomikou v rámci „černého“ kontinentu. I přesto, že tradičním hospodářským motorem byl prodej ropy a obchod s Čínou, i nově vznikající technologické společnosti dokáží generovat miliardy dolarů.

Kromě nového „jednorožce“ AIG patří v Africe mezi přední startupy například digitální platební společnost Interswitch, datová firma Rocketmine, která ke sběru dat hojně využívá drony, či Aeroshutter zabývající se leteckým snímkování a dohledem nad osobním vlastnictvím.

Citibank pracuje na novém typu bankomatu

Banka Citibank pracuje na novém typu bankomatu. Cílem společnosti je vytvořit stroj, který by klienty identifikoval nejen podle mobilního telefonu, ale rovněž podle snímku jejich oka.

Bankomat je vyvíjen ve spolupráci s technologickou společností Diebold pod názvem „Irving“. Jeho fungování bude založeno na bezkontaktní technologii NFC, přes kterou se, aniž by bylo potřeba jakéhokoliv čidla, vložení karty a následně i PIN kódu, připojí smartphone. Klient následně zadá informace o platbě a potvrdí je oskenováním vlastního oka.

Cílem je jednak urychlit platební operace (oficiální zpráva hovoří o délce jedné transakce pod deset vteřin), ale především omezit riziko krádeže dat přímo z debetních a kreditních karet.

Visa plánuje projekt zahrnující blockchain

Platební společnost Visa během minulého týdne oznámila plán ohledně vytvoření vlastního platebního projektu, který bude fungovat na bázi technologie blockchain. K tomuto cíli vzniklo v rámci firmy nové oddělení, a to pod názvem Visa Research. Cílem speciálního týmu bude „práce na nových technologiích, které jsou pro oblast platebního systému rozhodující.“

Pojem „fintech“ je v podstatě zkrácení a spojení slov „finance“ a „technologie“. Jedná se o fúzi správy financí s technologickým sektorem, který zahrnuje internet, mobilní a sociální technologie, cloud computing a mnoho dalších. Tedy de facto všechno, co inovuje současný finanční systém.

Do archivu článků FinTech Daily se podívejte ZDE

Newsletter