Ne každý je jako Jamie Dimon, ne každý šéf „věřil“ své firmě


13:49 • 2. ledna 2017

Tagy: Akcie, americké akcie, CEO, JP Morgan, Jamie Dimon

Jamie Dimon byl jeden z mála. „Insiderů“ z řad vrcholného managementu, kteří nakoupili akcie vlastní firmy, bylo jak šafránu…

Naprostá většina CEO společností zařazených do indexu S&P 500 si ve volném obchodování svůj titul nenakoupila. Podle agentury Bloomberg byl jedním z důvodů této nečinnosti rekordní růst cen akcií. Velkou roli hrála především rally „Donalda Trumpa“, která s sebou přinesla nejen několik nových historických rekordů, ale především dostala ukazatel P/E indexu až na jeho sedmiletá maxima. Ještě větší váhu měl pak fakt, že velká většina šéfů si akcie kupovat nemusí, jelikož je obdrží jakožto součást obvykle milionových odměn a bonusů.

Asi nejzvučnější výjimkou byl šéf americké banky JP Morgan Jamie Dimon, který v únoru nakoupil akcie za více jak 26 milionů dolarů. I přes toto číslo však nejde o naprostého rekordmana (viz graf níže).

Prvenství za rok 2016 drží firma Wallgreens Boots, jejíž CEO Stefano Pessina utratil za akcie 162,8 milionů dolarů z celkových 164 milionů, které do ní vložil on s ostatními „insidery“. Hned poté následuje Twenty-First Century Fox, kde největší nákup provedl akcionář s více jak 10% podílem. Zmiňovaná JP Morgan je pak s celkovými 28 miliony dolarů až na páté příčce.

Krok, kdy si šéf firmy nakupuje vlastní akcie nad rámec bonusů, je všeobecně vnímán jako důkaz důvěry v budoucí vývoj. Dimon nakoupil titul JP Morgan poté, co se jeho hodnota dostala nejníže za posledních více jak 2,5 roku. Obdobně na tom byl i Stephen Wynn z Wynnn Resorts, který vynaložil 46,9 milionů, aby tak podpořil svou společnost, jejíž tržní hodnota klesla za 12 měsíců před nákupem o více jak polovinu.

Wall Street jásá. Získala cennou páku „nastrčenou“ v Kongresu

„Akcie se mi líbí. Nakoupil jsem ji proto, že ji považuji za extrémně levnou,“ řekl na začátku ledna 2016 Wynn novinářům. Od té doby se cena titulu zvýšila o + 46 %. Vydělává i šéf JP Morgan, který si od poloviny loňského ledna přišel na bezmála + 60 % ze své tehdejší investice.

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření, bojové sporty. Externě přednáší na vysoké škole CEVRO Institut.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.