Terorismus? Žijeme v nejmírumilovnější době dějin


07:26 • 10. července 2017

Tagy: Svět, válka, Terorismus, mír

I když se zdá, a to zejména z perspektivy starého kontinentu, že s teroristickými útoky se v poslední době takříkajíc roztrhl pytel, marně bychom v lidských dějinách hledali dobu, kdy na světě panoval větší mír. A tak pokud vám připadá, že v současné době se nemůžete cítit bezpečně už ani v civilizovaných evropských zemích, nechť vám zvedne náladu alespoň následující statistika.

Historie lidstva je historií válek a stejně tak 20. století, kdy se svět podlehl vlně totalitních režimů a extrémistických ideologií z obou stran politického spektra, nebylo zrovna klidné. Od druhé světové války však – s několika karamboly – krvavých konfliktů ubývá. Poválečné období nese své přízvisko zcela oprávněně; stále větší a větší počet obyvatel žije v trvalém období míru. Přesvědčit vás o tom může následující infografika, kterou publikoval server Statista na základě dat německého novináře Guida Mingelse.

Terorismus v číslech: Co zažila Evropa minulý rok?

Graf ukazuje vývoj počtu úmrtí v ozbrojených konfliktech na 100 tisíc obyvatel v celosvětovém měřítku od dob druhé světové války. Zatímco na začátku 50. let spojených s Korejskou válkou tento počet přesahoval 20, v 70. letech během eskalace války ve Vietnamu už to bylo o více než polovinu méně. I když v 80. letech následovala irácko-íránská válka a později řada dalších konfliktů na Blízkém východě, počet úmrtí ve válkách i nadále klesal.

V posledních sice počet úmrtí na 100 tisíc obyvatel v ozbrojených konfliktech mírně stoupal kvůli bojům v Sýrii, avšak přítomnost je stále o mnoho méně krvavější než v uplynulých sedmi desetiletích. Ale proč má většina lidí dojem, že násilí je na světě více než kdykoliv jindy? Důvodem je patrně stále vyšší mediální pokrytí a dnešní války je tak možno sledovat takřka v přímém přenosu.

Všechno je špatně! Opravdu? Tohle změní váš pohled na svět

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.