Klasické znaky přehřívání


20:03 • 24. července 2017

Tagy: Akcie, hypotéka, Mzdy, zaměstnanost, centrální banka

Říká se, že když se začínají po akciových trzích pokukovat taxikáři, je čas prodávat. První náznaky toho, že s nově “natištěnými” penězi začínají obchodovat i lidé, kteří dříve k těmto trhům neměli přístup, už vidíme.

Skrze rekordně levné hypotéky vypustily komerční banky do české ekonomiky tolik peněz, že začínáme pozorovat klasické znaky přehřívání. Mzdy rostou, nezaměstnanost je dlouhodobě nízká, inflace roste a akciové trhy trhají historická maxima.

Na jednu stranu je to prostředí, v kterém se dá rozumně zainvestovat s vysokým výnosem. Například roztočená spirála růstu cen nemovitostí slibuje rychlý a slušný zisk, ale za cenu stále vyššího rizika, že ceny naopak začnou klesat a trend se zvrátí do recese. I v oblastech, jako je vzdělávání, jsou lidé ochotni nové inflační peníze pouštět tam, kam dříve ne, nebo alespoň ve větším množství. Investorům se tak otevírají zajímavé příležitosti, ale i zde za cenu rostoucího rizika.

Stroukal: Čím hůř je na tom svět, tím lépe pro bitcoin

Že se trend jednou obrátí, je bez debat. Lze se však domnívat, že to nebude brzy. Centrální banky i vlády nepřetržitě demonstrují, že jsou ochotny prát se všemi dostupnými prostředky. A oproti veřejnému mínění jich mají v rukávech stále ještě celou řadu.

Text vyšel v rámci FPG Index investičního klimatu v ČR za 3Q 2017

RSS

Dominik Stroukal je držitelem doktorátu z ekonomie z Vysoké školy ekonomické v Praze. Vedle studia ekonomie absolvoval Fakultu sociálních věd UK, kde se věnoval sociologii médií. Tři roky byl předsedou Ludwig von Mises Institutu pro Českou a Slovenskou republiku, dva roky místopředsedou pro publikace. Přednáší na PPE programu VŠ CEVRO Institut, ekonomické předměty na Vysoké škole finanční a správní a na gymnáziu PORG.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.