První letadlová loď Číny se zúčastnila cvičení v Jihočínském moři


10:52 • 3. ledna 2017

Čína dnes potvrdila, že se její první a zatím jediná letadlová loď Liao-ning poprvé zúčastnila bojového cvičení v Jihočínském moři společně s formací dalších válečných plavidel a bojových letadel. Informovala o tom agentura AP, podle níž tento krok nepochybně vyvolá obavy mezi sousedními zeměmi, s nimiž se Čína pře o části regionu.

Čínské ministerstvo obrany v dnešním prohlášení mimo jiné uvedlo, že v pondělí z paluby letadlové lodi vzlétlo a opět na ní přistálo několik stíhaček J-15. Chlouba čínského válečného námořnictva se vydala na plavbu k účasti na těchto manévrech 25. listopadu.

Plavbu Liao-ning pozorně monitorovaly Japonsko a Tchaj-wan, kolem jejichž výsostných vod trasa letadlové lodě vedla.

Podle tvrzení Pekingu jde jen o součást „běžného“ nacvičování na otevřeném moři, nicméně manévry mohou zvýšit napětí především mezi Čínou a Tchaj-wanem, který Peking přes nelibost ostrovanů považuje za součást jediné Číny.

Čína v listopadu oznámila, že její první letadlová loď Liao-ning, kterou zařadila do aktivní služby v září 2012, je nyní bojeschopná. Toto 300 metrů dlouhé plavidlo vzniklo úpravou staré sovětské letadlové lodi Varjag, kterou Peking koupil v roce 1998 od Ukrajiny bez motorů, navigace a zbrojního vybavení.

Liao-ning má nepochybně podpořit „silové argumenty“ Pekingu při prosazování nároků na téměř celou oblast Jihočínského moře, kudy vedou významné námořní trasy a kde se pravděpodobně skrývají bohatá naleziště ropy. Části Jihočínského moře však označují za své i další státy regionu.

Čína již oznámila, že staví druhou letadlovou loď.

RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.