Odpor vůči Trumpovi si přeci jen vybírá daň


09:08 • 12. listopadu 2016

Tagy: USA, Ekonomika, Trump, volby, prezident, Zdravotnictví, Amazon, Apple, Nasdaq

Zkřížit cestu budoucímu prezidentu Spojených států Donaldu Trumpovi se nevyplácí a ukazuje se to jako zrádné již v době, kdy miliardář a realitní magnát ještě neúřaduje z Bílého domu, uvedla CNBC na svých webových stránkách.

Oblasti trhu, s nimiž vedl Trump slovní válku, jsou již zasaženy na akciovém trhu. Jsou to zejména technologické firmy, rozvíjející se trhy jako je například Čína, Brazílie či Mexiko, nebo příjemci zákona o dostupné zdravotní péči (Affordable Care Act), jinými slovy Obamacare. Tyto ztráty vyčíslují, jak odlišná bude Trumpova očekávaná administrativa a jak to bude drahé, stát na nesprávné straně.

„Investoři již upravují svá portfolia v reakci na to, jak vnímají Trumpovu politiku. Zdánlivě klidné obchodování na burze skrývá to, co bouří pod povrchem,“ uvedl Jack Ablin z BMO Private Bank.

 

Investoři již berou budoucího prezidenta za slovo, když říká, že omezí dlouholetou politiku směřující k volnému obchodu, reformu zdravotnictví a že prosadí změny v technologickém průmyslu. Některé z těchto oblastí již jeho slova zasáhla.

Například index Nasdaq 100 odepsal od Trumpova zvolení 1,2 procenta a na širší index S&P 500 ztrácí 1,3 procenta a na index DJIA pak 2,6 procenta. Trump běžně ukazoval na technologické firmy jako na zdroj ztrát pracovních míst a nižších daňových sazeb. Zmiňoval zejména firmu Amazon. Akcie Amazonu klesly od zvolení Trumpa o 5,8 procenta. Šéf Jeff Bezos je vlastníkem listu Washington Post, který Trumpa dlouhodobě kritizoval. Kvůli silné závislosti na zámořské výrobě Trump kritizoval také firmu Apple, jejíž akcie od jeho zvolení klesly o tři procenta.

Trumpův vliv na sektor zdravotní péče se zatím nedá přesně stanovit. Investoři již ale vědí, že nejvíc postihne nemocnice. Zrušení Obamacare pravděpodobně zvýší počet nepojištěných pacientů, což povede k vyšším nákladům pro nemocnice.

(údaje Nasdaq 100, S&P 500 a DJIA jsou ze čtvrtečního závěru obchodování)

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.