Devizové trhy a úsvit konce zažitých modelů

Světové trhy si letos prošly jedním z nejhorších začátků nového roku vůbec. Výrazně zvýšená volatilita byla pozorována jak na dluhopisech, komoditách a akciích, ale rovněž se nevyhnula ani devizovým trhům. Právě poslední zmiňovaná oblast dělá vrásky na čele forexovým traderům, kteří pozorují, jak dosud zažité modely obchodování ztrácejí zbytky své predikční schopnosti.

Situaci nejlépe popisují slova nejpovolanějších. Adnan Akant, devizový obchodník s více než 30letými zkušenostmi působící ve Fischer Francis Trees & Watts, prozradil agentuře Bloomberg, že jeho firma již dávno omezila své pozice ve snaze spíše reagovat než předvídat nečekaná překvapení na trzích. Jiní obchodníci se naopak snaží zažité strategie určitým způsobem upgradovat. To je příklad Roberta Savage, manažera hedgeového fondu a bývalého šéfa FX strategie ve společnosti FX Concepts. Ten se snaží nalézt korelace měn s ostatními aktivy, jako je ropa či zlato.

Bouře na akciových a komoditních trzích tedy donutila měnové obchodníky totálně překopat své pozice, které byly původně otevřené na základě technických strategií vycházejících z historických dat a trendů. V tomto směru stály za obratem o 180 stupňů fundamenty jako zpomalení čínské ekonomiky umocněné pádem jejích akciových trhů a propastný pokles cen ropy. Dle agentury Bloomberg tyto proměnné přispěly k nárůstu volatility měnových trhů až na jejich čtyřletá maxima.

„Vzhledem k tomu, že ropa i Čína patří mezi netransparentní faktory ovlivňující v podstatě vše, dostáváme se do situace rozbouřených trhů, kde jakékoliv trendy nemají dlouhého trvání,“ řekl pro Bloomberg Akant. „V takovém prostředí je pak velice obtížné jakkoliv obchodovat.“

Staré poučky, které už nefungují

Americký dolar, který dlouhou dobu těžil z očekávání ohledně vyšších sazeb Federálního rezervního systému a téměř dvou let rostoucího trendu, během posledního měsíce oslabil vůči téměř všem hlavním světovým měnám. Japonský jen a euro, tradičně neoblíbené měny kvůli záporným výnosům, se naopak staly nejvýkonnějšími prvky na trhu.

V těchto podmínkách nejčastěji narazíte na tradery obchodující podle strategie založené na momentu trhu, kteří obvykle používají vybrané modely vycházející z historických vzorců (jde například o klouzavé průměry či supporty a resistence). Podle společnosti Nomura Holdings, která sleduje výkonnost vybraných obchodníků a jejich strategií, došlo letos v tomto případě na pokles o 0,3 %. Minimální predikční schopnost v tomto případě potvrzuje například použití klouzavých průměrů při sledování měnového páru USDJPY (viz graf č.1).

Jinou oblíbenou metodou je tzv. carry trade, kdy obchodníci investují do měn s vysokým úročením, zatímco si půjčují ty, u kterých pozoruje pravý opak, tedy nízký úrok. V tomto případě jsme byli svědky propadu výnosu o zhruba 0,9 %.

Velká výzva

„Aktuální prostředí je tak pro obchodníky s tradičními strategiemi velkou výzvou, jelikož jejich metody fungují pouze v případě trvalejších trendů.“ míní Richard Levich, profesor financí na Stern School of Business, který se zaměřuje především na metody předpovídání vývoje měnových kurzů. „Volatilita dnešních trhů je něco, čeho jsme nebyli svědky již dlouho. To se ve výsledku projevilo v nefunkčnosti tradičních modelů, a tedy i výsledků napříč spektrem měnových obchodníků.“ dodal.

I přesto se najdou jedinci, kteří neztrácí hlavu. Mezi ně patří Paresh Upadhyaya z Pioneer Investments, který stále sází na posílení amerického dolaru. I přesto, že je tzv. greenback vůči euru níže o více jak 2 % a vůči jenu o bezmála 5,5 % (viz graf č.2), Upadhyaya stále věří, že Fed v brzké době přistoupí k dalším kolům navyšování svých sazeb, což posílí divergenci mezi americkou, evropskou a japonskou měnovou politikou.

 

Ještě aktivněji se na trhu pohybuje již zmiňovaný Robert Savage. Ten se naopak snaží být co nejhbitější a využít tak rostoucí korelace mezi měnovými a komoditními trhy. Jeho sázky se týkají především jihoafrického randu, který má potenciál profitovat s propadající se cenou ropy a naopak rostoucím zlatem.

Newsletter