Na korunu sází velké banky. ČNB „ochlazuje“ spekulace o sazbách

Koruna v úterý opět trhala pointervenční rekordy. Výsledek bilance běžného účtu a doporučení významné banky pomohly české měně k ziskům o velikosti zhruba deset haléřů.

Korunoví investoři se jako první mohli těšit z výsledku platební bilance běžného účtu za duben, který oproti očekávanému deficitu skončil nakonec v přebytku ve výši 14,35 mld. korun, a to především díky nulovému odlivu dividend. Jako další vstoupila do hry banka Citigroup, která uvedla, že doporučuje vsadit na posílení koruny prostřednictvím tříměsíčního forwardu EURCZK s cílovou cenou 25,25 za euro. V podstatě tím analytici ze Citi dávají najevo, že by se domácí měna mohla během příštích tří měsíců posunout na výše zmiňovanou hodnotu, která je o 91 haléřů silnější než ta aktuální na 26,16 za euro.

Danske Bank: Koruna se pod hranici 26,00 za euro nedostane

V neposlední řadě je možné zmínit Zprávu o finanční stabilitě. V ní ČNB uvedla, že ceny českého nemovitostního trhu rostou vůbec nejrychleji z celé EU a jsou tedy, byť zatím jen mírně, nadhodnocené. Centrální banka zároveň upozornila, že jako možné riziko ekonomiky vidí aktuální trend hypotečního trhu. V tomto směru je potřeba zmínit, že se bankéři zatím nedočkali schválení novely zákona o ČNB, která by umožňovala striktnější regulaci trhu hypoték. Vzhledem k tomu, že je tato novela ve sněmovně v podstatě mrtvá, někteří investoři věří, že by banka mohla celou situaci vyřešit právě brzkým navýšením úrokových sazeb.

Tuto představu dnes v rozhovoru pro Hospodářské noviny však „zchladil“ viceguvernér ČNB Vladimír Tomšík. Podle něj přineslo pozorované posílení koruny potřebné utažení měnových podmínek, proto není potřeba s vyššími sazbami nikam spěchat. Pokud by se však udržel současný trend vývoje kurzu, jako možný termín vyšších úroků se jeví 4. čtvrtletí 2017. Současná prognóza počítá se třetím čtvrtletím.

Suma sumárum, koruna si během včerejška sáhla na novou nejsilnější pointerveční hodnotu na 26,136 za euro. Pro dnešek její rozmezí vidíme od 26,11 až 26,21 EURCZK. Ve dvojici s dolarem pak od 23,24 až 23,38 USDCZK. Žádných domácí dat se dnes nedočkáme.

O něco zajímavější bude dění v zahraničí. Z eurozóny přijde průmyslová produkce, z USA nejprve inflace za květen a maloobchodní tržby. Večer se pak dočkáme výstupu ze zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému, kde bude oznámena případná změna úrokových sazeb, guvernérka Yellenová zároveň představí novou prognózu americké ekonomiky. Poměrně dost očekáván bude i její komentář ohledně plánu osekávání bilance Fedu, jejíž výše činí rekordních 4,5 bilionu dolarů.

Fed má plán na snížení bilance. Jak chce banka osekat 4,5 bilionu dolarů?

Podle odhadů agentury Bloomberg dnes dojde na zvýšení sazeb s 94,8% pravděpodobností. Nejvíce se sází na „hike“ o velikosti 25 bazických bodů do pásma 1 až 1,25 %.

Pravdou je, že očekávané zvýšení úroků už je v cenách trhu z velké části zahrnuto. Pozornost tak bude směřovat především ke komentáři ohledně prognózy a osekání bilance. Dolar by se dnes mohl pohybovat v pásmu os 1,119 až 1,125 EURUSD.

Newsletter