Zelená revoluce je tu. Odskáče to hlavně uhlí


13:50 • 1. května 2017

Tagy: energetika, obnovitelné zdroje, "zelené" investice, uhlí

Větrné a solární elektrárny zažívají až nezastavitelný boom. Produkce ropy a zemního plynu se blíží ke svému vrcholu, elektrická auta čekají na tu pravou chvíli, kdy ve velkém vtrhnou na trh. Současný vývoj energetiky má tak jednu jasnou oběť – uhlí.

Instalace nových zařízení tzv. čisté energie prolomily v minulém roce rekord. Podle výzkumu Bloomberg New Energy Finance se do solární a větrné energie investuje dvakrát více prostředků než do fosilních paliv.

Během několika posledních let pomohly těmto zdrojům energie s budováním silné pozice na energetickém trhu zejména vládní dotace. Teď si zelená energetika připisuje klesající náklady především díky úsporám z rozsahu. I nedotovaná větrná a solární energie začíná ve vzájemném souboji porážet uhlí a zemní plyn, a to hned v několika zemích.

Další ostrov, který pofrčí na Tesle. O který jde?

Zajímavý případem jsou Spojené státy. Ty sice nejsou velmocí v rámci obnovitelných zdrojů, ale v posledních deseti letech se tamní podíl vyrobené energie ze slunce a větru zvyšoval téměř raketovým tempem.

Další důležitou zprávou je, že ve Spojených státech klesá poptávka po elektrické energii. Důvodem je vyšší efektivita energie jak ve spotřební elektronice, tak v těžkém průmyslu. Jako následek tohoto trendu ztrácí nejvíce nákladné zdroje energie jako například uhlí.

Muskovo řešení energetické krize Austrálie? Velmi výnosné

Špatnou zprávou pro horníky je pak i výrazné zvýšení efektivity samotných těžebních nástrojů, což ještě významněji snižuje počet dostupných pracovních míst v sektoru. Stát Kalifornie už zaměstnává dokonce více lidí v solární energetice než v uhelné.

 

RSS

Student navazujícího magisterského studia Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Jeho oborem je hospodářská správa a hospodářské a politické dějiny 20. století. Zajímá se o ekonomii, finanční trhy a politiku.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.