Deutsche Bank po obří ztrátě ruší dividendu a propouští


09:52 • 29. října 2015

Tagy: Deutsche Bank, dividenda, výsledky

Nedávný „profit warning“ největší německé banky se dnes ukázal v jasnějších obrysech. Deutsche Bank oznámila za třetí čtvrtletí roku čistou ztrátu v rekordní výši 6 miliard eur. Akcionáři navíc po téměř šedesáti letech nedostanou vyplacenou dividendu, banka bude masivně propouštět a uzavře provoz investiční divize v několika zemích. Akcie DB v úvodu obchodování reagují zhruba 2procentní ztrátou.

Deutsche Bank na začátku měsíce varovala před ztrátou 6,2 mld. eur, výsledná výše ztráty je nepatrně mírnější. Banka zaúčtovala odpisy v divizi investičního bankovnictví i dalších aktiv v rámci hluboké restrukturalizace a vysoké právní náklady, to vše celkové výši 7,6 miliard eur. Bance také hrozí několik právních sporů. Mimo jiné je vyšetřována kvůli podezření z manipulace s měnovými kurzy a kvůli obchodním stykům s Íránem, které podléhaly embargu.  

„Ve třetím čtvrtletí jsme utrpěli rekordní ztrátu, která je velkým zklamáním a je důsledkem nákladů, o nichž jsme informovali nedávno,“ podotkl výkonný ředitel banky John Cryan. Banka ale zároveň uvedla, že její kapitálová rezerva (Tier 1 ratio) vzrostla na 11,5 procenta díky snížení rizikovosti aktiv a také rozhodnutí doporučit nevyplatit letos dividendu.

Akcionáři nedostanou dividendu za roky 2015 a 2016, aby banka mohla lépe stabilizovat své finanční ukazatele. Výplata dividendy bude obnovena po tomto „náročném období“. Dividendu banka vyplácela dosud každoročně od roku 1957 a od roku 2008 ji nesnížila. V loňském roce vyplatila 75 centů na akcii.

Dividenda nula? Deutsche Bank chystá generální úklid

Celkové výnosy banky ve třetím čtvrtletí meziročně klesly o 7 procent na 7,3 miliardy eur. Příjmy z obchodování přitom vzrostly o 7 procent, u obchodování dluhopisů a měn, které tvoří největší část investiční divize, se příjmy zvýšily o 20 procent na 1,7 miliardy eur. Příjmy z obchodování akcií se o 19 procent snížily na 588 mil. eur.

Banka navíc oznámila, že propustí 9.000 lidí a zbaví se značné části aktiv, čímž se celkový počet zrušených pracovních míst vyšplhá na 26.000. Deutsche Bank zruší provoz částí, jejichž ziskovost není s ohledem na přísnější regulatorní požadavky dostatečná. Podle serveru Dow Jones banka omezí provoz investiční banky o polovinu, mimo jiné uzavře pobočky v Chile, Mexiku, Dánsku, Finsku a dalších zemích. 

Deutsche Bank rozdělí svou investiční banku na dvě části

Napsat autorovi RSS

Vystudovala Institut ekonomických studií při Univerzitě Karlově, obor finance a bankovnictví. V rámci studia strávila semestr na nizozemské Maastricht University a po návratu získala první redaktorskou zkušenost v online deníku Týden.cz. V roce 2010 nastoupila jako redaktorka zpravodajského investičního webu Patria.cz, kde působila čtyři roky. Od května 2014 se podílí na tvorbě ekonomického portálu v rámci nově vzniklé finanční skupiny Roklen Fin. Je zástupkyní šéfredaktora Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.