Asijské akcie navázaly na pokles amerických. Futures Wall Street v červeném. Ropa a zlato roste. Evropské i americké výnosy obrátily k růstu. Dolar nepřekonal 1,0600 za euro. Koruna kolem 25,30 za euro.

Margareta Křížová: Mentor musí být i „Ďáblův advokát“

Začínáte, nevíte, jestli uspějete a pracujete tvrdě, ale nejsložitější rozjezd je se špatným business partnerem, který vás brzdí a není kreativní. Proč mohou pomoci mentoři? V rozhovoru pro Roklen24 to prozrazuje zkušená investorka a mentorka Margareta Křížová, která v rámci Angel Academy povede kurz na téma „Jak se loví investice“. 

Můžete se pokusit v jednom odstavci vysvětlit, co je to mentoring?

Mentoring nevidím jako předstírání, že vím všechno nejlíp a proto by k mentorovi lidi neměli vzhlížet jako k Vševědovi, ale naopak měli by brát mentoring jako možnost získat partnera pro diskusi. Mentor nemá vždycky odpověď na všechno, ale měl by naslouchat, ptát se a občas dělat i ďáblova advokáta. Není to někdo, kdo vám bude říkat, jak jste šikovný, ale proč už jste neudělat něco, o čem mluvíte už čtrnáct dnů. 

Založila jste networkingovou a vzdělávací platformu, a to nejen pro technologické startupy. Můžete krátce shrnout její činnost?

Byznysklub s Margaretou Křížovou je platforma s občasnými aktivitami. Založila jsem ji hlavně proto, aby se nezapomínalo na lidi, kteří rozjíždí business, aniž by uměli programovat, vytvářet aplikace, nejezdí do Silicon Valley, a přesto podnikají nebo o tom alespoň přemýšlí. Na workshopech a setkáních se potkávají lidi podobného založení a zjistí, že každý řeší při rozjezdu nebo samotném podnikání to samé, stejné strachy, stejné radosti, stejné překážky. V rámci Byznysklubu se konají workshopy na různá témata, včetně financí, marketingu, vyjednávání s investorem, a další, která jsou při rozjezdu business důležitá. 

Angel investor Randy Williams: Mám rád jakýkoli kapitál

Zmiňujete, že pár byznysů už jste viděla a několik sama rozjela. Co pro Vás bylo nejzajímavější?

Upřímně řečeno, zajímavý je ten business, který má reálný business model, včetně zakladatele, který je ochoten tvrdě pracovat a nenechat se odradit prvním neúspěchem. Nejméně zajímavé jsou businessy, které rozjíždí lidi s jediným cílem – takzvaně exitovat, neboli prodat a do konce života nic nedělat, ty mě nebaví. Jasně každý z nás podniká pro peníze, ale neměl by to být jediný cíl.

A jaký rozjezd byl nejsložitější?

Všechny stejně, začínáte, nevíte, jestli uspějete a pracujete tvrdě, ale nejsložitější rozjezd je se špatným business partnerem, který vás brzdí a není kreativní. Takový parťák je na rozjezdu podnikání nejsložitější. 

Jak vnímáte současnou českou startupovou scénu? Máte nějakého favorita na jednorožce? Mají tuzemské startupy nějaké specifikum?

Myslím, že je zajímavá, mírně nafoukaná, dost fragmentovaná, ale je, a to je nejdůležitější, že lidi mají chuť zkoušet nové věci, podnikat, vydělat si na živobytí a být zodpovědní sami za sebe. Česká startupová scéna by mohla méně předstírat, že podnikání je jen o technologiích a, že pouze globální business je ten jediný správný.

Petra Ďoubalová (Keiretsu): Kdo je vlastně Angel investor?

Pracovala jste pro velké firmy i startupy? V čem jsou hlavní rozdíly?

Flexibilita je obrovskou výhodou startupů. Pokud se v úterý rozhodnete, že změníte něco ve své firmě, můžete to s trochou přehánění změnit nejpozději ve středu. Korporace tento luxus nemá, řada rozhodnutí se dělá pomalu nebo se neudělají vůbec, protože je pohodlnější věci neměnit. Ve startupu rozhodují zakladatelé, v korporaci board. 

Margareta Křížová je jednou ze zakládajících partnerek společnosti CEAG, právní kanceláře a obchodně-poradenské společnosti. CEAG založila v roce 1993 společně s Laurie J. Spengler, po dvou letech v právní kanceláři White & Case. V CEAG vede skupinu fúzí a akvizic a investičního poradenství. V rámci své více než dvacetileté praxe pracovala na řadě transakcí a vyhledala akviziční cíle pro mezinárodní investory, například Innova Capital, Fleming Asset Managment, Automotive Components Europe, Bankerstrust London, Salomon Brothers a další. Spolupracuje také s českými vlastníky při prodeji společností. Margareta je také aktivní na české startupové scéně jako mentorka začínajících firem a založila networkingovou a vzdělávací platformu nejen pro technologické startupy – Byznysklub s Margaretou Křížovou. Přispívá do Hospodářských novin, MfD, Profitu a dalších ekonomických titulů. Byla jednou z investorek pořadu České televize Den D. Je absolventkou Školy mezinárodních a veřejných vztahů a Executive Masters of Business Administration na ESCEM School of Business and Management /University of New York/ Prague.

Newsletter