Jako před Lehmany? Britské realitní fondy zarazily stahování peněz


AKTUALIZOVÁNO 13:07 12:51 • 7. července 2016

Tagy: Brexit, Velká Británie, Ekonomika, recese, reality

AKTUALIZOVÁNO - Nemovitostní fondy ve Velké Británii čelí od rozhodnutí v referendu pro Brexit masívnímu tlaku na výběr peněz investory. Odpověď? Zmrazení výběrů. Někteří ekonomové a analytici situaci připodobňují k momentu před pádem Lehman Brothers.

Britské realitní fondy disponují aktivy, přesahujícími 18 miliard liber, v přepočtu přes 23 miliard amerických dolarů. Teď z části i díky tomu, že brání stahování peněz investory. „Je to připomínka situace Bear Stearns před pádem Lehman Brothers,“ prohlásil v Bloomberg TV guru investic do dluhopisů Bill Gross, který po dřívějším mnohaletém angažmá v PIMCO nyní působí v Janus Capital. „Sytém přestal dovolovat likviditě plynout na efektivní místa. Jsou-li toho nyní realitní fondy jedním důkazem, přijdou další. Myslím, že to je něco, čeho se obávat,“ soudí Gross.

Nejtvrdší v historii: Brexit vymazal za den dva biliony dolarů

Henderson Global Investors, Colombia Threadneedle nebo Canada Life ve středu pozastavily obchodování s fondy v objemu 5,7 miliardy liber. Podobně se zachovala Aberdeen Fund Managers po snížení hodnoty realitních aktiv o 17 procent, upozorňuje s odkazem na své zdroje CNBC. Zatím posledním příkladem je Legal & General Investment Management, která po 5% odpisu dnes srazila hodnotu zainvestovaných britských realitních aktiv o dalších 10 %. Její akcie od referenda o Brexitu odepsaly 27 procent.

Analytici podle této finanční televize varují přes propadem hodnoty londýnských komerčních nemovitostí o pětinu hodnoty během tří let, během kterých by Velká Británie opouštěla Evropskou unii. Během finanční krize let 2007 a 2008 britské reality ztratily ze svého předchozího vrcholu kolem 40 procent hodnoty.

„Je to problém otevřených fondů, které zasáhly panické výprodeje. Proti těm nemůžete zasáhnout jinak, než pozastavením výběrů,“ tvrdí pro CNBC Jason Hollands z britské Tilney Bestinvest. V Aberdeen takový krok učinili na 24 hodin a doufají ve „vychladnutí hlav“.

Britská centrální banka čeká po brexitu potíže, podpoří růst

S připomínkou vývoje právě let 2007 a 2008 jsou ale na místě obavy, že nebude možné nijak utlumit šoky, které v souvislosti Brexitu dovedou britskou ekonomiku do recese. Nové 31leté dno vymezila britská libra. Ve čtvrtek obchoduje u 1,3000 k americkému dolaru a 1,1745 k euru.

Britská libra pokračuje v propadu, nové 31leté dno

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.