Postaví Elon Musk další Gigafactory v Německu či v ČR?


15:57 • 12. května 2017

Tagy: Tesla Motors, Tesla, Musk, ČR, Automobilky

Kde postaví Elon Musk další Gigafactory? Podle serveru The Motley Fool by jedna jeho obří továrna mohla stát v Německu, anebo také v České republice.

Elon Musk pracuje v současné době na stavbě továrny nazvané Gigafactory, která by měla být svou plochou největší budovou na světě. Budou se v ní vyrábět lithium-iontové akumulátory pro automobily Tesla. Gigafactory 1 se buduje v průmyslové zóně v americkém státě Nevada. Další obří továrna, nazvaná Gigafactory 2, stojí ve městě Buffalo ve státě New York a má letos začít vyrábět solární panely.

Tesla (opět) ve ztrátě. Jak (ne)může pročistit rozvahu od dluhů?

Brzy by měly vyrůst podobné obří továrny i jinde na světě. Letos by měl Musk zveřejnit lokality pro stavbu Gigafactory 3 a 4 a možná také 5. Jedna z nich bude pravděpodobně stát v Asii. „I když by se v tomto případě teoreticky nabízela Jižní Korea, Japonsko a možná také Thajsko, padne volba s velkou jistotou na Čínu,“ píše server. Kromě obrovského trhu, který Čína pro vozy na elektrický pohon nabízí, hovoří v její prospěch i to, že čínská internetová společnost Tencent je významným akcionářem Tesly.

Insider info: Vstoupí SpaceX na burzu? Budou mít výhodu akcionáři Tesly?

Další Gigafactory by mohla stát v Evropě, spekuluje server s tím, že se zde teoreticky nabízí mnoho zajímavých lokalit. Většina velkých evropských zemí má však řadu nevýhod. Francie nabízí sice velký odborný potenciál, ale Muskovi by se nemusely líbit její mocné odbory a 35hodinový pracovní týden. U Velké Británie je zase kvůli brexitu otázka přístupu k velkému trhu na kontinentu. Itálie zase nenabízí zrovna příznivé ekonomické klima, a proto je podle serveru spíše nepravděpodobné, že by se zde Tesla pouštěla do tak důležité investice. Z větších ekonomik tak podle něj vychází jako nejvhodnější místo Německo.

Německo je významným producentem automobilů a existují dobré důvody, proč by Tesla měla své elektrické vozy vyrábět právě zde, píše server s poukazem na dobrou infrastrukturu, výbornou síť dodavatelů, vyškolené odborníky a to, že i přes vysokou zaměstnanost by se zde mohlo najít dostatek motivovaných pracovních sil, které by se na revoluci v automobilové dopravě rády podílely. Nehledě na to, že Tesla v Německu již působí, a to prostřednictvím své nedávné akvizice – společnosti Grohmann, experta na automatizaci, kterou přeměnila na Tesla Grohmann Automation.

Deutsche Bank: Tesla se do 2030 bude prodávat jako BMW a Mercedes

To nicméně nemusí znamenat, že má Německo Gigafactory jistou. Zvláště vzhledem k ne zrovna dobrým zkušenostem, které Musk v poslední době získal s německými odbory. Přesto se server domnívá, že mezi velkými etablovanými průmyslovými zeměmi je v Evropě nejlogičtější volbou právě Německo.

Na druhou stranu však není jisté, zda Musk nebude chtít jít jinou cestou a nezvolí si pro svůj vstup do Evropy jako základnu některou z menších zemí. Server upozorňuje, že by pro něj mohl být „atraktivní i někdo z druhé řady, jako například Nizozemsko, kam Tesla již nechává přemístit konečnou montáž řady vozů, nebo Španělsko a Česko, které mohou nabídnout levnější odbornou pracovní sílu.“

Továrna Tesly v ČR? Evropská Gigafactory severně od Prahy

Z vesmíru do středu Země: Elon Musk plánuje 3D síť tunelů

RSS

Vystudovala obor Mezinárodní politika a diplomacie na Vysoké škole ekonomické v Praze. Absolvovala mezinárodní interdisciplinární studijní program Comparative East-West-Studies se zaměřením na politologii na Universitě Regensburg. V průběhu studia absolvovala mj. stáž v Německém Spolkovém sněmu. Pracovala jako zpravodaj ekonomické redakce ČTK, působila jako content manager ve společnosti Patria Online, kde vedla zpravodajský tým, a pracovala také jako mluvčí předsedy Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.