Internet jako droga: Kde si lidé neumí představit život offline?


18:43 • 9. září 2017

Tagy: Internet, sociální sítě, Digitalizace

V poslední době se vyrojila řada názorů a dokonce i výzkumů, které tvrdí, že internet a zejména pak používání sociálních sítí na nás působí v principu stejně jako droga. Pokaždé, když na Facebooku dostaneme nový lajk, přijde nám žádost o přátelství, anebo nám někdo pošle zprávu, zvýší se nám hladina dopaminu v krvi - stejně jako když si dáme skleničku alkoholu.

A opravdu se zdá, že srovnávání internetu a drog není žádné přehánění. Virtuální realita se pro mnohé z nás stala nedílnou té „skutečné“, která by bez ní byla jaksi neúplná. Ve skutečnosti je řada příslušníků generace mileniálů dokonce přesvědčena o tom, že by bez online světa žít vůbec nemohla. A jak moc je to špatné? Naznačit vám to může následující graf serveru Statista, který ukazuje země, kde s tímto tvrzením souhlasí nejvyšší procento lidí.

Sociální média v grafech: O kolik času už vás připravila?

Není žádným překvapením, že v top desítce najdeme převážně vyspělé země. Na  4. a 5. místě Německo a Spojené státy, kde by bez internetu nemohlo žít 73 % lidí, na 2. místě pak Velká Británie, kde si život offline neumí představit dokonce 78 % lidí. Překvapením však může být to, že v první pětce najdeme i dvě země třetího světa - Čínu na 3. místě se 77 %, absolutním vítězem tabulky je pak Indie s 82 %.

O závislosti na internetu však existují i další pozoruhodné statistiky. Jejich slušný přehled i spolu s odkazy na dané studie najdete například na serveru Tech Addiction. Zde se mimo jiné dozvíte, že:

  • Ve Velké Británii splňovalo v roce 2005 18 % všech studentů definice patologického internetového uživatele.
  • Ve Finsku bylo v roce 2004 8 % všech dívek a chlapců závislých na internetu.
  • v čínské studii bylo zjištěno, že lidé závislí na internetu mají dvakrát větší sklony k sebepoškozování či obecně k sebedestruktivnímu chování.
RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.