Vyhlížené posile pražské burzy Kofola silně rostou prodeje


10:05 • 2. listopadu 2015

Tagy: Kofola, pražská burza

Nápojové skupině Kofola za tři čtvrtletí roku vzrostly prodeje meziročně o 16,3 procenta na 5,56 miliardy korun. Jde o nejlepší výsledek v historii skupiny. Hrubá marže jí stoupla o 27,2 procenta na 2,29 miliardy korun. Na přelomu roku by firma, která letos přestěhovala své sídlo do ČR z Polska, měla spustit veřejnou nabídku akcií na pražské burze.

Skupině Kofola rostly všechny klíčové finanční ukazatele. Ukazatel EBITDA (provozní zisk před odpisy) se zvýšil o 34,6 procenta na 988,5 milionu korun. „Do hospodaření stejně jako v prvním pololetí tohoto roku nejvýrazněji promluvila akvizice slovinské značky Radenska a distribuce nápojů Rauch. Firmě se dařilo na trzích v České republice, na Slovensku i ve Slovinsku, prodeje v Polsku mírně klesaly,“ uvedla mluvčí Kofoly Jaroslava Musilová.

Prodeje nealko nápojů Kofole vzrostly v České republice o 15,6 procenta a na Slovensku o 13,8 procenta. Musilová uvedla, že velmi dobře se dařilo barům s čerstvými ovocnými a zeleninovými šťávami UGO, které zvýšily meziroční tržby o 65 procent. „Na hospodaření firmy se začíná pozitivně podepisovat také přímá distribuce nápojů v České republice, kterou skupina zavedla v minulém roce,“ uvedla mluvčí.

Kofola letos své sídlo přestěhovala z Polska do České republiky, do Ostravy. Na přelomu roku by měla přijít veřejná nabídka akcií – buď v posledním letošním čtvrtletí nebo 1. čtvrtletí příštího roku. Zatím není jasné, jak bude nabídka probíhat a za jakou cenu. Akcie Kofoly jsou na pražské burze nyní pouze technicky.

Akcionáři Kofoly upsali české akcie a navýšili kapitál

Kofola v minulých letech vsadila i na růst prostřednictvím akvizicí. V březnu koupila slovinského producenta minerálních vod Radenska a v červnu její zástupci podepsali smlouvu, jejímž prostřednictvím firma získá firma čtyřicetiprocentní podíl v druhém největším producentovi nealkoholických nápojů na Slovensku, skupině Water Holding. Ta vyrábí minerální vody Budiš, Zlatá studňa, Gemerka, Fatra nebo kolové nápoje Šofokola. „K dokončení transakce a nabytí minoritního podílu ve Water Holding zbývá schválení transakce slovenským antimonopolním úřadem,“ uvedla dnes Musilová.

Skupina má osm výrobních závodů, působí v Polsku, České republice, na Slovensku, ve Slovinsku a v Rusku. Zaměstnává 2300 lidí, z toho zhruba 700 v Česku. K výrobkům firmy Kofola vedle stejnojmenného nápoje patří ovocné nápoje a sirupy Jupí, dětské nápoje Jupík, energetické nápoje Semtex, nápoje značky Chito, Top Topic nebo Citro Cola.

Kofola již zítra technicky vstoupí na pražskou burzu. Co bude dál?

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.