Letmý pohled na čínskou volatilitu

Díky pozastavení obchodování s čínskými akciemi z minulého týdne je začátek roku 2016 pro asijské trhy poznamenán volatilitou podobnou turbulenci loňského léta. Jak se bouřlivým vývojem vypořádat? Na tuto otázku se zaměřil Matthew Sutherland, ředitel pro správu produktů v Asii společnosti Fidelity. Ve svém rozsáhlém pohledu přináší pohled na faktory způsobující tuto volatilitu, pravděpodobnost nákazy a možnosti, jakými by investoři mohli reagovat.

Splasknutí bubliny čínských akcií typu „A“ pokračuje…

Zdá se, že nedávná volatilita na čínských burzách v Šanghaji a Šen-Čenu („trh s akciemi typu A“) má nakažlivý účinek na zbytek světa – což by ovšem tak být nemělo. Čínský trh s akciemi typu A je především domácí retailový trh, který daleko více ovlivňuje chování drobných investorů než základní ekonomické nebo makro faktory.

Stojí za to si připomenout, že čínský trh s akciemi typu A zažil bublinu, která vznikla v první polovině roku 2015 v důsledku řady vlivů včetně očekávání zahraničních investic z programu propojení HK-Šanghaj. Tato bublina loni splaskla jen částečně (viz graf č.1).

Proč se tak stalo? Jednoduše kvůli opatřením zavedeným vládou za účelem regulace nebo zadržení pádu trhu. Mezi tato opatření patřila přímá intervence na trhu ze strany státních orgánů společně nazývaných jako „Národní tým“. V období od srpna do prosince došlo skutečně k podstatnému skoku indexu CSI 300 (hlavní index pro čínské akcie typu A), a to téměř o 30 %. Aktuální výprodej způsobilo navrhované zrušení jednoho ze stabilizačních opatření – blokování velkých akcionářů v prodeji akcií – v kombinaci s touhou po realizaci zisku po 30% skoku. Blokování prodeje ze strany velkých akcionářů bylo uvolněno 7. ledna, ale pouze částečně – nyní mohou prodávat až do 1 % každé 3 měsíce.

Slabý jüan probudil čínský export

Navíc byly na konci roku zavedeny jistící mechanismy, kdy se trh uzavře na 15 minut, pokud se index CSI 300 pohne o +/-5 %, a poté se uzavře na celý den, pokud se index propadne o další 2 % po znovuzahájení (tj. celkem o 7% příslušný den). Ironií je, že tyto ochranné mechanismy měly přesně opačný než uklidňující efekt. Například v úterý (7. ledna) byly mechanismy aktivovány téměř okamžitě; na trhu se obchodovalo pouhých 15 minut. Na padajících trzích investoři často za takových okolností spěchají s prodejem, protože se bojí, že se trh uzavře a zabrání jim v obchodování. Výsledný nápor příkazů k prodeji pak sám způsobí, že se aktivuje ochranný mechanismus. Nedostatek likvidity na trhu s akciemi typu A rovněž způsobuje přelévání do Hongkongu, když se investoři namísto toho snaží prodávat tam. Naštěstí se zdá, že čínští regulátoři přehodnocují přednosti těchto ochranných mechanismů a bylo oznámeno pozastavení aktuálního mechanismu od pátku (8. ledna).

Snadnou chybou by bylo předpokládat, že pád trhu s akciemi typu A odráží zvláštní znalost nějakých nových slabých míst čínské ekonomiky. Podle mého názoru žádná taková korelace neexistuje. Loňské zdvojnásobení hodnoty trhu s akciemi typu A nebylo důsledkem žádného fantastického vývoje v čínské ekonomice. Není důvod se domnívat, že základní faktory způsobují pokles trhu ale ne jeho růst.

Je třeba, aby nedostatečně splasklá bublina akcií typu A splaskla úplně. K tomu nyní zjevně dochází, ale proces není ještě u konce. Ukazatel PE indexu CSI 300 je nyní na 11,3x, zatímco offshore index MSCI China je na 9,5x. Bylo by obtížné považovat splasknutí za kompletní, dokud tyto dva ukazatele PE nebudou alespoň na úrovni nominální hodnoty. Tímto tempem to však nemusí trvat dlouho.

To, co se skutečně odehrává v čínské ekonomice, není tak dramatické. Čína zpomaluje, ale nekolabuje. Kvalita růstu (zpětně vyvažovaná ke spotřebiteli) je mnohem důležitější než jeho kvantita, takže jsme spokojeni s postupným zpomalováním růstu. Ekonomika se „nějak protloukává“ s několika slabými místy (výroba) a několika silnými místy (služby, maloobchod). Přechod na model, který bude více založen na spotřebě, probíhá a je podporován programem reforem, i když to nebude snadný a bezproblémový proces. Po cestě nastanou další období volatility.

Jak je na tom Čína s růstem doopravdy?

Faktor měny

 Oslabení jüanu  je rovněž bráno jako známka oslabení ekonomiky. To však není zcela jisté. Podívejme se na následující fakta. Zaprvé, v období od začátku roku 2010 do začátku roku 2015 jüan vůči dolaru posílil o 10 %, takže klesá z relativně vysoké hodnoty. Zadruhé, od začátku roku 2015 oslabil pouze o 5,8 % – což není vůbec dramatický pokles. Zatřetí, stojí za to si připomenout, že za posledních několik let japonský jen poklesl o 10 % a euro o 20 %. Proč je tedy znehodnocení těchto dvou měn považováno investory za dobrou zprávu, ale oslabení jüanu za špatnou zprávu? Jak říkám, nedává to smysl. Za čtvrté, pro Čínu je ve skutečnosti důležitý obchodováním vážený koš a nikoliv bilaterální kurz RMB/USD. Jüan (RMB) se ve skutečnosti obchodoval stranou na obchodováním vážené bázi. Zapáté, Čína nemá žádnou reálnou potřebu stimulovat vývoz – má vysoký obchodní přebytek a vývoz je nyní pro její ekonomiku méně významný než kdysi. Rozvoj spotřeby je nyní mnohem důležitější cíl a tomu napomáhá silná a nikoli slabá měna. Zašesté, nyní, když je jüan zahrnut v koši SDR MMF, měly by související přítoky pomoci za čas trochu jüan podpořit.

Závěrem bych nevyloučil další znehodnocování jüanu, ale není pravděpodobné, že to bude vědomě plánováno vládou. Cílem čínských orgánů je posunout se směrem k tržně obchodované měně, ale budou se pokoušet pomocí zásahů na trhu zmírňovat vysoké nárůsty a poklesy způsobované spekulacemi. Kromě možného vývozu deflace by mírné oslabení jüanu nemuselo být tak špatné pro čínskou nebo světovou ekonomiku nebo pro trh. Nicméně jakékoli dezinflační tendence by mohly způsobit zpoždění druhého zvýšení úrokové sazby federálního rezervního systému, které by podpořilo trhy.

Jak mohou investoři reagovat?

Za těchto okolností je rozumné zůstat klidný a selektivně se pokoušet nashromáždit akcie díky aktuálnímu oslabení. Náladou způsobená panika bývá skvělou příležitostí pro nákup akcií dlouhodobými investory. Základní ukazatele se za dva týdny nezměnily, ale akcie jsou podstatně levnější. Již mnohokráte jsme se od nejúspěšnějších investorů v minulosti naučili, že pro dosažení slušných výnosů musíme nakupovat, když ostatní prodávají, a prodávat, když ostatní nakupují. Pečlivá analýza zdola nahoru, jakou provádí náš tým 50 analytiků v Asii, může pomoci identifikovat dobré společnosti se silným vedením, které lze nakoupit s dobrým zhodnocením. V Asii je kótováno 17 000 společností, což je mnohem více než v USA a Evropě dohromady, a mnoho z nich jsou budoucí hvězdy a bude se jim dařit bez ohledu na trh nebo makroekonomické prostředí. Myslíme si, že konkrétně v Číně, jak již bylo řečeno, může trh s akciemi typu A dále oslabovat, ale domníváme se, že akcie typu H a tituly obchodované v Hongkongu vykazují dobrou hodnotu.

Čínské akcie znovu propadají, otřásá se mezibankovní trh

Newsletter