Hedgeové fondy a velký posun od kovů k energiím

Hedgeové fondy minulý týden zvýšily býčí sázky na komodity na tříměsíční maximum. Přetrvávající poptávka po energetických futures, zejména zemním plynu, a výrazné krytí krátkých pozic obilí více než vyvažuje všeobecný odprodej kovů, hlavně mědi HG.

Býčí sázky na futures ropy WTI dosáhly svého maxima od července 2014. Dlouhé pozice sice zaznamenaly určitý zisk, ale krátké dál klesají a dosáhly úrovně 56 335 lotů. Od konce roku 2014 se hrubé krátké pozice dostaly takto nízko jen třikrát a pokaždé to spustilo reakci.

Zemní plyn je dalším energetickým kontraktem, u kterého prudký nárůst dlouhých pozic ohrožuje tvorbu zisku. Předpověď nezvykle teplého počasí vede k obavám z mírné zimy, což od minulého úterý způsobilo 10% propad.

Silnější dolar i obavy z čínské poptávky znovu vyslaly měď HG dolů a finanční investoři byli opět přinuceni změnit směr. Po pouhých třech týdnech býčího trhu spustil minulý týden návrat ke krátkým pozicím rekordní nárůst prodeje z 2,18 USD na 2,10 USD.

Další oslabení mědi HG pod úroveň 2,085 dolaru by potvrzovalo rozpad symetrického trojúhelníku, který ceny mědi v roce 2016 tvoří. Právě spodní hranice tohoto schématu je nyní pod tlakem a průlom dolů by mohl vést k tomu, že měď se posune k minimu za rok 2016, úrovni 1,97 USD.

Rekordní tempo, s jakým hedgeové fondy opouští zlato, se minulý týden zpomalilo a čistý prodej tvořil 16 516 lotů ve srovnání se 106 000 loty v předchozích dvou týdnech. Čisté dlouhé pozice se dostaly na nejnižší úroveň od 1. března i přes to, že cena zlata se v posledních týdnech obchodovala rovnovážně až s mírným zvýšením.

Platina od srpnového maxima poklesla o 22 %, což spustilo 86% kolaps býčích sázek na téměř sedmileté minimum. Vůči zlatu si nyní stojí na 332 USD/unci, což není daleko od červnové úrovně 345 USD/unci.

Newsletter