Bank of Japan ponechala sazby beze změny, kurz jenu oslabil nad 156,00 USDJPY. Dolar odevzdal včerejší zisky po nad očekávání vyšší inflaci a obchoduje se zpět nad 1,0700 za euro. Koruna dnes krátce zpevnila pod 25,10 za euro.

Uklidněný dolar potopil rozpolcený Fed. Přispěl i Trump

Včerejšek začal překvapivě dobrou zprávou pro korunu, která se dostala opět na dohled hranice 26,00 za euro. To samé se však nedá říci o dolaru. Poté, co americká měna profitovala z uklidnění konfliktu mezi USA a KLDR, ji srazil rozpolcený Fed. Svou trochou ale přispěl i sám Donald Trump

Začneme-li domácím děním, klíčovou událostí, která určila směr celého dne, byl předběžný odhad HDP za 2. kvartál. Predikce pracovala s celkem slušným odhadem na 3 %, o to větší a příjemnější překvapení bylo, když se reportované číslo zastavilo na 4,5 % meziročně, resp. na 2,3 % mezikvartálně při očekávání 0,8 %. 

Hlavní motor tohoto odhadovaného růstu můžeme hledat ve zvyšující se chuti českých domácností utrácet, s čím není spojeno nic jiného než rostoucí příjmy a historicky nejnižší míra nezaměstnanosti. Když si k této skutečnosti přidáme i změnu v měnové politice ČNB, máme zde dva silné aspekty směřující k možnému dalšímu posilování české měny.

Nečekaně dobré ráno. Česká ekonomika rostla ve 2. čtvrtletí o 4,5 %

V návaznosti na lepší než očekávaná data se koruna posunula k 26,03 za euro. Aktuálně se již obchoduje slabší na 26,06 EURCZK. Dnes nás žádná domácí data nečekají, česká měna by se tak měla pohybovat v rozmezí 26,01 až 26,11 za euro, ve dvojici s dolarem pak do 22,08 až 22,20 USDCZK.

Dolar během včerejšího dne po většinu času posiloval, a to dokonce krátce pod 1,170 za euro. Ve večerních hodinách však oslabil až nad 1,177 EURUSD.

Tento posun měl hned dva důvody. Tím prvním byl zveřejněný zápis z posledního zasedání Fedu, během kterého byly sazby ponechány v pásmu 1 % až 1,25 %. Tzv. Fed Minutes jasně ukázaly, proč se tak stalo. Měnový výbor americké centrální banky je totiž rozdělen na dva tábory.

První skupina vyjádřila „obavy ohledně poklesu inflace v poslední době,“ přičemž Fed by si podle nich „mohl dovolit být za současných okolností trpělivý“ a měl by s dalším utahováním měnové politiky vyčkat do chvíle, kdy si bude jist, že je tempo růstu cen na cestě k 2% cíli. Ta druhá naopak uvedla své obavy z rizik, která by přivodil vývoj trhu práce, který již dosáhl stavu plné zaměstnanosti. Tito představitelé tak navrhovali ve zvyšování sazeb pokračovat. Ozývaly se přitom obavy, že pokud by se Fed z nastoupené cesty utahování měnové politiky odchýlil, mohlo by to způsobit přestřelení cíle zaměstnanosti, a následnou destabilizaci finančního systému. 

Fed rozpolcen ohledně dalšího zvyšování sazeb, bilanci oseká již brzy

Dalším fundamentem, který oslabil americkou měnu, bylo rozhodnutí Donalda Trumpa. Ten v návaznosti na své vyjádření ohledně dění v americkém Charlottesville rozpoutal vlnu odchodů významných byznysmanů, kteří byli členy jeho poradních sborů. Poté, co se k prvním „odpadlíkům“ přidali další, se Trump rozhodl rozpustit Průmyslovou radu a Fórum pro strategii a politiku. To vše se slovy, že je raději zruší, než aby na jejich členy vyvíjel tlak. Další rána pro už tak dost pošramocenou politiku 45. prezidenta USA…

 

Co se týče dnešního dění, dočkáme se jednak inflace eurozóny měřené indexem cen spotřebitelů a dále zápisu z posledního zasedání Evropské centrální banky. V USA pak budou zveřejněny nové žádosti o podporu v nezaměstnanosti a průmyslová produkce za za července.

Naše očekávání vývoje kurzu dolaru pro dnešní den se pohybuje v rozmezích 1,175 až 1,179 EURUSD.

 

Newsletter