Kam až se zřítí britská libra?


18:33 • 7. července 2016

Tagy: libra, EURGBP, CHFGBP, GBPUSD, GBPEUR, Velká Británie, měny, forex, Goldman Sachs, Deutsche Bank, Citigroup

Nové dno za posledních 31 let v první reakci na volbu brexitu v britském referendu vymezila britská libra. Vedle vyřazení britských fotbalistů z EURA2016 o poznání dříve proti Francouzům právě propad libry způsobil například také to, že ve statistikách se ekonomika Francie svým HDP dostala v eurech za rok 2015 před tu Velké Británie. Stratégové velkých světových bank ale tvrdí: toto byl pouze začátek skutečného propadu britské měny.

Britská libra před referendem 23. června obchodovala u hladiny 1,50 k americkému dolaru. Od referenda se sesunula až pod hladinu 1,3000 GBPUSD, kde obchoduje i dnes. Podle Goldman Sachs, Deutsche Bank i Citigroup je to přesto jen začátek propadu.

Do konce roku uvidíme libru na hladině 1,2000 k dolaru podle Goldmanů a Deutsche Bank. Citi předpovídá dokonce 1,15 GBPUSD.

Na čem jejich předpovědi stojí? Britská centrální banka Bank of England sníží úrokové sazby, aby brzdila propad britské ekonomiky po Brexitu, soudí svorně Goldmani i Deutsche Bank. „Otázka je pouze, jak rychle se k těm úrovním dostaneme, říká k výhledu Citigroup její stratég pro měny zemí G10 Richard Cochinos. Aby libra přestala propadat, Británie podle něj potřebuje zásadně silnější příliv dlouhodobých i krátkodobých investic. Opak je ale zatím pravdou a to zejména v oblasti realit.

 

Goldman Sachs vidí libru na metě 1,20 k dolaru za tři měsíce. Na půlročním horizontu předpovídá v tuto chvíli 1,21 a na ročním 1,25 k dolaru.

Při pohledu na celkový konsensus ekonomů, kteří své odhady poskytují agentuře Bloomberg, ale je pravdou, že všechny tři jmenované bankovní domy patří na libře k medvědům. Pouze 11 z celkem 62 ekonomů či analytiků různých domů čekají pokles libry na či pod 1,20 k dolaru. Na druhou stranu pravdou je, že starší předbrexitové odhady, které konsensus z části obsahuje, nejsou nyní mnoho vypovídající. Stratég Deutsche ale trvá na svém: „Mnohem, mnohem víc,“ říká George Saravelos lakonicky k propadu libry.

Analýza Brexitu: Kdo hlasoval jak a proč a komu rozhodl o čem

Podle dnes vysloveného odhadu státního tajemníka Francie pro rozpočet Christiana Eckerta sníží Brexit francouzský HDP o 0,1 až 0,2 procenta. Do britské se čeká větší propad a rivalita mezi Francií a Velkou Británii zřejmě bude pokračovat tedy i o místo páté největší ekonomiky světa. Francie jí byla do roku 1997, pak o příčku přišla s boomem britské ekonomiky. Na pátou příčku se vrátila s finanční krizí roku 2008. A znovu nyní, kdy na Brity zasedl brexit.

Přesto všechno: Londýn je významným finančním centrem a i výše citovaná Goldman Sachs dnes britské vládě slíbila, že po hlasování za odchod země z Evropské unie pomohou zachovat pozici Londýna jako globálního finančního centra. Banky JPMorgan, Goldman Sachs, Bank of America Merrill Lynch, Morgan Stanley a britská mezinárodně působící Standard Chartered to uvedly ve společném prohlášení po schůzce s ministrem financí Georgem Osbornem.

„Dohodli jsme se, že budeme spolupracovat… na společném cíli pomoci Londýnu udržet si pozici předního mezinárodního finančního centra,“ citovala z prohlášení bank agentura Reuters. Banky ve sdělení konstatují, že žádné jiné evropské město nemá tak rozvinuté kapitálové trhy jako právě Londýn.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.