Účtenková loterie a eroze daňové morálky. Chcete důkaz?


07:32 • 15. prosince 2016

Tagy: Účtenková loterie, EET, Andrej Babiš, ČR, daně

Účtenková loterie, jež má být od poloviny příští roku součástí elektronické evidence tržeb, je rizikovým opatřením. Naznačují to empirická data z Portugalska, kde byla obdobná loterie uvedena v roce 2014 pod názvem „Fatura da sorte“ („Šťastná účtenka“).

Přes prvotní navýšení daňového výběru jsou tam již dnes patrné závažné známky eroze platební morálky v oblasti daňových odvodů. Ta se projevuje zejména u vzdělanější části populace. Její zástupci přitom s vyšší pravděpodobností zaujímají vůdčí role ve společnosti, a tak ovlivní i morálku v oblasti plnění daňových povinností u budoucích generací.

Navzdory krátkodobému přínosu loterie tedy hrozí dlouhodobá eroze daňové morálky, která povede k celkově nižšímu daňovému výběru než bez zavedení loterie. Důvodem je takzvaný efekt vytěsnění vnitřní motivace, který ekonomové a psychologové dokumentují v mnoha oblastech lidského života. Například dárci krve jsou v souhrnu méně aktivní, jakmile za svojí bohulibou činnost dostávají finanční kompenzaci. Kompenzace totiž tlumí, či dokonce zcela vytěsňuje jejich vnitřní motivaci jednat sociálně odpovědně „pro dobrý pocit“.

Účtenková loterie začne od poloviny 2017, projednala to vláda

Existenci tohoto efektu v oblasti daňové morálky prokazují zmíněná empirická data z Portugalska. Je patrný zejména mezi vzdělanější části populace, například u těch, kteří dosud žádali účtenky právě „pro dobrý pocit“, v rámci své určité samozřejmě přijímané společenské odpovědnosti, zcela dobrovolně. Avšak po uvedení loterie je zdravá motivace k tomuto jednání vytěsňována možnou materiální odměnou.

Napsat autorovi RSS

Lukáš Kovanda, Ph.D., je hlavní ekonom finanční skupiny Roklen. Přednáší na Vysoké škole ekonomické a Vysoké škole ekonomie a managementu, působí jako ekonomický expert Platformy pro internetovou ekonomiku a zasedá ve správní radě think-tanku Prague Twenty, jejž dříve vedl z pozice výkonného ředitele. Je autorem řady populárních i odborných ekonomických článků. V minulosti působil jako ekonomický konzultant, dále jako hlavní analytik časopisu Týden a deníku Lidové noviny. Řídil redakci ekonomického týdeníku Profit. Publikoval víc než stovku osobních rozhovorů s předními světovými finančníky a ekonomy včetně mnoha laureátů Nobelovy ceny. V roce 2009 vyšla jeho první kniha Příběh dokonalé bouře a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o finanční krizi, v roce 2011 pak navazující Příběh dluhové smršti a hovory (nejen) s laureáty Nobelovy ceny o dopadech finanční krize. V roce 2012 vydal „učebnici pop-ekonomie“ s názvem Proč je vzduch zadarmo a panenství drahé, která se dočkala i slovenského překladu. O rok později mu vyšla další pop-ekonomická kniha Proč si ženy přitažlivost koupit nemohou, a muži ano. V roce 2014 na Slovensku vydal knihu Šťastie je krásna věcPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.