Zlato až po kolena v medvědím supercyklu, ale…


18:58 • 10. října 2016

Tagy: Zlato, komodity, Wells Fargo, Goldman Sachs

Byť si dnes zlato připisuje více jak půl procenta zisků, v dohledné době existuje reálná šance dalšího propadu. Ještě před několika týdny se drahý kov nacházel na úrovních z března 2014, přičemž někteří věřili, že dojde i na prolomení hranice 1350 dolarů za unci. Náhle však přišel zvrat, který komoditu dostal pod 1230 USD. Podle banky Wells Fargo je však další prostor pro propad, i přes aktuální růst, dostatečně otevřen. Historická data totiž ukazují, že se zlato nachází teprve v první čtvrtině „medvědího“ supercyklu.

Od 26. září až do konce minulého týdne si zlato připsalo ztrátu o více jak 8 %. Podle Johna LaForgeho, šéfa oddělení investic do fyzických aktiv ve Wells Fargo, by cena mohla jít ještě hlouběji. Zlato se podle něj totiž nachází „až po koleno v medvědím supercyklu komodit.“

Zlato v zajetí medvědího supercyklu

Expertovo tvrzení vychází z historických dat, ze kterých je možné vypozorovat téměř 20letý medvědí cyklus pozorovaný v letech 1980 až 1999. V roce 2011 zlato dosáhlo téměř 1900 dolarů za unci, od té doby intenzivně padá. Pokud by tak historie poukazovala i na budoucí vývoj, drahý kov by se nacházel ve zhruba čtvrtině trendu dalšího poklesu.

Hlavním důvodem, proč v případě komodit pozorujeme dlouhodobé supercykly, je dle experta výrazný převis nabídky nad poptávkou. Aktuální čísla ukazují, že světová zásoba zlata dosahuje 176 tisíc metrických tun. V přepočtu na jednoho člověka se dostaneme na 0,8 unce, což je největší hodnota od roku 1950.

I přes tento fakt, zůstává LaForge relativně pozitivní. „Zlatí“ investoři by se dle experta neměli obávat výraznějšího propadu. Kov by dle odhadů analytického týmu Wells Fargo mohl klesnout ještě k 1050 dolarů za unci, a to zhruba do roku 2017. A právě tato úroveň je podle bankéře ideální příležitostí k nákupu zlata jakožto „dlouhodobé strategické investice.“

Goldmané přikyvují

Na zlato jako na strategickou investici aktuálně shlíží i banka Goldman Sachs. Její tým však vidí klíčovou hranici mnohem blíže, a to na 1250 dolarech za unci. Jakmile bude pokořena, investoři by měli zvážit nákup zlata jakožto nejspolehlivějšího instrumentu ochrany před nečekanými výkyvy na trhu.

Byť byl propad posledních týdnů v souladu s „medvědím“ výhledem banky, v případě dalšího poklesu už radí naopak nakupovat.

„Jakýkoliv propad ceny zlata pod 1250 dolarů za unci považujeme za signál k nákupu,“ přepisuje slova analytického týmu Goldman Sachs agentura Bloomberg. „Hlavním argumentem jsou přetrvávající rizika globálního růstu, stejně tak i obava ohledně limitů světových centrálních bank, obzvláště u Bank of Japan a ECB.“

Už v červnu nastavili Goldamné cenu zlata během příštích 3,6 a 12 měsíců na 1300, 1280 a 1250 dolarů za unci. Ke konci letošního roku je tak cena odhadována na 1280 USD, přičemž možná rizika jejího snížení banka neočekává. Následný propad k 1250 dolarů jde pak ruku v ruce s téměř 65% šancí navýšení amerických úrokových sazeb v prosinci tohoto roku.

 

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něj byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.