Kam zamíří akcie, až Donald Trump složí přísahu?


09:12 • 13. ledna 2017

Tagy: Wall Street, Trump, S&P500

Inaugurace Donalda Trumpa se nezadržitelně blíží. Americké akcie poté, co prezident složí přísahu, v prvních dvou týdnech v průměru posilují. Během měsíce ale zamíří dolů. Upozornil na to Ryan Detrick, tržní stratég a expert na historická čísla, který srovnal vývoj indexu S&P 500 od funkčního období prezidenta Dwighta Eisenhowera až po Baracka Obamu. Během prvních dvou týdnů po inauguraci rostly akcie nejvíc, když byl zvolen Lyndon Johnson, a to o 6,3 procenta. Naopak za Geralda Forda padly o 11,5 procenta.

Logika poklesu Wall Street po inauguraci vychází ze starého rčení. „kupuj fámy, prodávej zprávy“. Tento argument se zakládá na tom, že rally po vítězství Donalda Trumpa v listopadových volbách je již zohledněna v potenciálním růstu. Trh je zralý na krátkodobý pokles jakmile se nová administrativa opravdu pustí do práce.

V povolebním roce je únor s průměrným poklesem 1,8 procenta nejhorším měsícem, který medvědi vyhlížejí. Akcie na Wall Street od Trumpova listopadového zvolení prudce vzrostly v nadějích na to, že nová vláda posílí hospodářský růst. Včera se na trhu zvýšila rozkolísanost a takzvaný index strachu, který ji měří, vzrostl o více než osm procent, nejvíce od voleb na počátku listopadu.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.