Největší firmou světa podle tržní kapitalizace je?


23:35 • 17. srpna 2016

Tagy: Apple, Alphabet, Microsoft, Facebook, Amazon, Exxon Mobile, Royal Dutch Shell, Citibank

Největší firmy dle tržní kapitalizace jsou dle definice ze strany investorů v absolutním vyjádření nejvíc ceněny. Tyto firmy se samozřejmě neustále mění. Letité trendy rostou a padají, hospodářské cykly se přelévají a opakují. Nové firmy vznikají, zatímco bývalé „blue chips“ mohou bojovat o přežití. Na každý Enron se tak najde nějaký ten Amazon, který se dere vpřed. Server Visual Capitalist přináší grafiku, která zachycuje proměny první pětky firem dle tržní kapitalizace. První příčky nyní zcela ovládly technologické firmy. Jak to vypadalo od roku 2001?

V roce 2001 stál barel ropy asi 30 dolarů. A pouze ropná společnost Exxon se v té době dostala do první pětky firem dle tržní kapitalizace.

Když se posuneme o deset let později, ceny ropy se vyšplhaly na zhruba 100 dolarů za barel. V roce 2011 se tak do první pětky největších firem dostaly hned tři ropné společnosti, a to Exxon, PetroChina a Royal Dutch Shell.

V současné době už v první pětce žádná ropná společnost nefiguruje. Žebříčku dominují tech firmy Apple, Alphabet, Amazon, Facebook a Microsoft.

Nejlepší světové tech firmy jsou schopné získat konkurenční výhody, jež jsou jen velmi složitě nahraditelné. Zatímco ropné firmy bojují s omezenou nabídkou a mají konečný komoditizovaný produkt, Google nebo Facebook mají klíčový byznys, který je unikátní a jsou skutečně nejlepší v tom, co dělají.

 

Courtesy of: Visual Capitalist
Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.