Stock srazil výhled, akcie padají nejprudčeji v Praze i Londýně


AKTUALIZOVÁNO 10:58 10:32 • 30. listopadu 2015

Tagy: Stock Spirits

AKTUALIZOVÁNO: Akcie likérky Stock Spirits jsou neztrátovějším titulem na pražské i londýnské burze. V Praze propadají až o více jak 35 procent a až na 42,35 koruny za akcii v reakci na sražení výhledu hospodaření pro letošní rok a „nečitelnost“ roku 2016 a dále. 

Skupina Stock Spirits zhoršila očekávání pro letošní výsledek na úrovni zisku EBITDA do rozmezí 50 až 54 milionů eur z výhledu 60 až 68 milionů eur, platného k srpnu. Celoroční výhled zisku na akcii pak firma srazila o 26 procent na 10,6 eura, což přepočteno znamená, že tento výhled pro zisk na akcii stačí sotva na dolní okraj nově oznámeného výhledu pro EBITDA. Společnost nadto „minimálně vidí“ do roku 2016 a dalších období.

Kamenem úrazu se stal polský trh. Za prudkým zhoršením výhledu stojí vývoj kurzu polského zlotého, cenová válka i propad objednávek. Klíčový polský konkurent, soukromě vlastněná firma Roust, se jeví získávat tržní podíl na úkor Stocku. Proměnou pod nový management prošla také trojka na trhu, Marie Brizard.

„V uplynulých měsících proběhlo oslabení polského zlotého. Pokud bude tímto tempem pokračovat i ve zbytku roku, negativní dopad do výsledku dosáhne zhruba jeden milion eur a zůstává rizikem také pro rok 2016,“ uvedla firma s tím, že výsledku z ostatním trhů zůstávají v souladu s očekáváním.

Na nový, výrazně slabší výhled firmy, ihned reagují analytici. Na „držet“ z dosavadního „koupit“ radí na titulu tým Berenberg, na „neutral“ z dosavadního nákupního doporučení srazili titul analytici Nomury, kteří zároveň srazili cílovou cenu na 135 z 220 pencí britské libry.

Výprodeje akcií Stocku se odehrávají na více než 20násobku 3měsíčního průměru obchodů na titulu.

 

Napsat autorovi RSS

Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze se zaměřením na finanční trhy, bankovnictví a hospodářskou politiku. Specializoval se na analýzu dat z ekonomiky finančními trhy. Při studiích nejprve spoluutvářel zpravodajství z finančních trhů v rámci Hospodářských novin. Několik let vedl public relations a propagaci v oblasti vládní podpory tuzemského exportu. Následně zodpovídal za Business Development v přední tuzemské poradenské skupině. Věnoval se vlastním projektům v oblasti PR. Pět let se podílel na chodu a rozvoji investičního portálu Patria.cz, kde zodpovídal zejména za zpravodajství z finančních trhů. Od května roku 2014 se podílí na startu finanční skupiny Roklen Fin. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.