David Pavlík: V Silicon Valley „Brilliant Jerks“ netolerují

Naučte se skvěle jedno nebo dvě řemesla, ale opravdu do hloubky. Ideálně v oblasti, která je pro dané firmy zajímavá. Buďte lepším člověkem – v Silicon Valley tzv. Brilliant Jerks netolerují. A firmám, kde je tolerují, se na míle vyhněte. Nebojte se dělat to, co Vás opravdu baví, ale i to dělejte pořádně. Serveru Roklen24 to řekl David Pavlík, který pracuje v kalifornské firmě SpaceX, jejíž cílem jsou lety do vesmíru a kolonizace Marsu. Dnes bude mezi speakery na konferenci Startup World Cup & Summit (SWCS).

Vidíte na české startupové scéně „českého Elona Muska“?

Ne. Dle mého názoru podnikání Elona Muska má daleko širší a jiný rozměr, než kam typický český startup cílí. Už i samotná motivace zakladatelů může být úplně jiná. Startupy, co vidím, řeší nějakou díru na trhu, nějakou nedokonalost, dělají nás produktivnějšími. Firmy Elona Muska zachraňují planetu, připravují se umožňit lidstvu stát se multiplanetárním druhem. Těmto misím podřídí opravdu vše a dle mého ta přidaná hodnota je v tom, že to dělají chytře, s přihlédnutím k byznysu. A pak není překvapením, že se hospodářský výsledek dostaví. (ano, na Teslu si ještě chvíli počkejme). Z mého pohledu jsme v ČR od pana Tomáše Bati neměli podnikatele srovnatelného formátu.

Jaké české firmy by podle Vás mohly prorazit globálně, stát se tzv. „jednorožcem“, tedy s hodnotou miliardy dolarů a více?

Bohužel, nemám takový přehled, abych mohl fundovaně odpovědět na tuto otázku. Několik firem aktivně sleduji – například veleznámé KIWI, tradiční výrobce aplikací pro chytré telefony a věřím, že o dalších uslyšíme. Bydlím v USA a tento trh je přeci jen dál než klasické trhy, kam startupy expandují z České Republiky – Polsko, Maďarsko, Slovensko. Proto se ke mě ne až tak často donese zpráva o zajímavém produktu z ČR.

Dle mého názoru je pro českou firmu nejjednoduší vytvořit aplikaci nebo službu, kterou lze škálovat a nabízet z Česka, aniž bych bych musel něco vyrábět, zakládat pobočky, hirovat zaměstnance apod.

Co se týká těch jednorožců, osobně bych je přenechal dětem (moje děti milují unicorns). Dle mého měření úspěchu tím, jestli vydělám milión dolarů nebo budu mít tržní kapitalizaci přes miliardu, může odvést firemní pozornost od opravdu důležitých věcí. Osobně bych si vždy položil otázku – jakou hodnotu vytvářím mým produktem, jak zlepším někomu život, jak změním nějaké odvětví k lepšímu? Úspěch se pak dostaví, věřte mi. A možná i ten jednorožec.

Je podle Vás něco, v čem jsou Češi opravdu dobří a měli by se na to zaměřit?

V několika rozhovorech jsem již uváděl, že nepozoruji nějakou českou školu. Máme plno vynikajících vědců, marketérů, atletů … . Co bych obecně Čechům přál, aby získali globální nadhled, více morální integrity, byli více šťastní jak za sebe, tak i za ostatní, neustále se vzdělávali a opravdu tvrdě makali na věcech, které dávají nejen ekonomický, ale i lidský smysl.

Co byste doporučil mladým lidem, kteří by chtěli pracovat ve SpaceX, Tesle, Apple, Alphabet, Facebook… ?

Naučte se skvěle jedno nebo dvě řemesla, ale opravdu do hloubky. Ideálně v oblasti, která je pro dané firmy zajímavá. Buďte lepším člověkem – v Silicon Valley tzv. Brillian Jerks netolerují (a firmám, kde je tolerují, se na míle vyhněte). Nebojte se dělat to, co Vás opravdu baví, ale i to dělejte pořádně. Nebaví Vás programovat? Naučte se svářet – v Tesle budete mít jistě dobré uplatnění. Baví Vás prozkoumávat přírodu, zkuste vymyslet těžbu minerálů na asteroidech – space firmy jako SpaceX se o Vás poperou.

Ale dopředu říkám – dělat to pořádně je opravdu dřina i pro špičky v oboru.

Jaký je vlastně Elon Musk. Na Forbes Next Big Thing jste říkal, že ho běžně potkáváte?

No comment.

Newsletter