ČNB nemá kam spěchat (zatím)

Koruna se po oslabení z minulého týden, které bylo způsobeno pro mnohé neuspokojivým zvýšením sazeb a zklamáním z vlažné rétoriky guvernéra ČNB Rusnoka, vrátila zpět na dohled od psychologické hranice 25,50 za euro. Ta sice dnes už pravděpodobně nepadne, jinak by tomu však mohlo být již v příštích dnech, a to například díky očekávaným datům. Na další zvýšení sazeb si ale podle všeho počkáme až do příštího roku.

Hlavní vlna zpevnění domácí měny přišla ve čtvrtek, kdy byla zveřejněna říjnová inflace měřená indexem cen spotřebitelů. Když se ukázalo, že české ceny rostly během minulého měsíce (v meziročním vyjádření) nejrychleji od roku 2012, a to tempem 0,1 procentního bodu pod horní hranicí tolerančního pásma ČNB, trh byl překvapen. V okamžiku u některých vznikla představa o tom, že by Rusnok a spol. nemuseli v otázce sazeb být až tak neakční, jak ukázala prognóza. Není ale na takové „haló“ až příliš brzy?

Víte, že ceny rostou nejrychleji od roku 2012?

V tomto směru je potřeba vzít v potaz pohled ČNB. Výsledek říjnového tempa růstu cen byl zcela v souladu s její prognózou, dle které, jak data okomentoval ředitel sekce měnové Tomáš Holub, setrvá inflace ve zbytku letošního roku i po většinu roku příštího nad dvouprocentním cílem, nicméně v rámci jeho tolerančního pásma. K tomu je navíc potřeba si uvědomit i to (na co například ve svém dnešním reportu upozornil hlavní ekonom Komerční banky Jan Vejmělek), že struktura říjnové inflace rychlejšímu navyšování sazeb moc nenahrává, a to proto, že nejrychleji rostoucí složkou byly potraviny, které ČNB svou měnovou politikou neovlivňuje.

Samozřejmě je možné, že se situace v průběhu času změní. Do toho by mohl přispět například již příští týden zveřejněný předběžný odhad HDP za třetí kvartál, který by dle některých odhadů mohl vykázat meziroční růst vyšší než 5 %, přičemž klíčovou roli by opět hrála především složka spotřeby.

Právě spotřeba se totiž veze na vlně přehřívání trhu práce, které potvrdila poslední data o nezaměstnanosti za říjen. Ta totiž klesla na rekordních 3,6 %, přičemž v průměru spadá na jedno volné pracovní místo (rovněž rekord) 1,3 uchazeče. Pokud bude tento trend pokračovat, nutně se to projeví v dalším růstu mezd (který by však nebyl ani tak tažen produktivitou). Ostatně na to už upozornila i sama ČNB ve své citlivostní analýze, ve které stojí, že pokud bychom byli svědky silnějších a déle trvajících tlaků na trhu páce, vznikla by potřeba k silnějšímu utažení měnové politiky.

Trh práce láme rekordy. Terno pro ekonomiku? A co na to ČNB?

V tomto směru samozřejmě sehraje svou roli i vývoj koruny, v jejímž případě platí, že další zpevnění napomáhá ke zpřísnění měnových podmínek. Dosavadní vývoj kurzu domácí měny je, jak řekl na tiskové konferenci po listopadovém zasedání ČNB guvernér Rusnok, hodně blízko k tomu, co předpokládala prognóza. Na druhou stranu, blíží se konec roku, který je spjatý s tím, že někteří investoři vinou regulatorních požadavků uzavírají své otevřené pozice, což by se ve výsledku mohlo projevit v oslabení koruny. Dle agentury Bloomberg by se tak medián kurzu za 4Q 2017 mohl pohybovat na 25,80 EURCZK.

Se začátkem roku 2018 už bychom se ale mohli dočkat dalšího posílení domácí měny, a to především díky nadále slušnému výkonu české ekonomiky. Do toho samozřejmě vstoupí i rozdílnost měnových politik ve srovnání s eurozónou, kde Evropská centrální banka bude i nadále pokračovat ve své uvolněné politice, zatímco ČNB bude provádět pravý opak. Klíčové tedy je, že ČNB v rámci své prognózy pracuje spíše s utahováním měnových podmínek „přirozeným“ způsobem skrze kurzový kanál, který tak posune potřebu zvýšení úrokových sazeb na později – pokud by tedy nedošlo na scénář naznačený výše zmiňovanou citlivostní analýzou.

Trh vs. ČNB: Budou se měnit očekávání, nebo sazby?

V tomto směru musíme stále počítat i s trvající překoupeností koruny a hrozbou v podobě uzavírání dlouhých korunových pozic, které drží spekulanti. Jakmile by se tak stalo a obchodníci by začali prodávat CZK a nakupovat EUR, mohl by kurz za situace nedostatku protistran oslabit, což ČNB dlouhodobě považuje za proinflační riziko své prognózy, které by tak mohlo proces navyšování sazeb rovněž urychlit.

V neposlední řadě pak do kurzové hry v prvním čtvrtletí 2018 vstoupí i opětovné zavedení zveřejňování odhadu ČNB ohledně vývoje koruny vůči euru, který bude konzistentní s prognózou. To by mohlo například dle hlavní ekonomky České bankovní asociace Evy Zamrazilové vést k  sebenaplňujícímu efektu, kdy by centrální banka např. čekala silnější kurz, na což by následně reagoval trh nakupováním korun.

Co se týče nejbližšího výhledu, fundamenty zatím nahrávají zpevnění koruny, a to od dalšího mírného posunu tržních sazeb až po očekávaná data. Nedojde-li k žádné neočekávané události, mohli bychom se v brzké době dočkat dalšího otestování psychologické hranice 25,50 za euro, a to například již příští týden v úterý, kdy bude zveřejněn předběžný odhad HDP za třetí kvartál. Agentura Bloomberg pracuje s meziročním růstem o 4,7 %, odhad ekonomického týmu je ale mnohem optimističtější, a to +5,6 %.

Dislcaimer: Prohlášení o poctivé prezentaci investičního doporučení

Newsletter