Evropské výnosy klesají, americké rostou. Dolar zůstává ve ztrátě, část dnešního oslabení ale smazal. Koruna obrátila do zisku. Kurz je pod 25,30 za euro.

Když zklamání zlevní korunu

Úrokové sazby můžeme zvýšit na každém dalším zasedání, samozřejmě pokud si to bude situace vyžadovat, řekl během včerejší tiskové konference guvernér ČNB Jiří Rusnok. A tím to skončilo. To byl v podstatě jediný výrok, o kterém se dá říci, že měl určitý, byť jen velmi slabý, nádech jestřába. Nelze se tak divit, že se koruna obchoduje tam, kde se obchoduje.

Česká národní banka si prostor pro letos již druhé zvýšení sazeb připravila velmi dobře. V kurzu koruny bylo již započítáno, že úroky porostou o 25 bazických bodů, avšak díky komentářům některých členů bankovní rady se u mnohých investorů vžila představa o mnohem razantnější akci, a to o velikosti 50 bodů.

Za týden už budeme vědět

Nestalo se tak, sazby byly zvýšeny „jen“ o 25 bb, ale i to stačilo koruně k tomu, aby nejprve posunula svůj rekord v pointervenčním posílení až k 25,51 za euro. A pak to začalo. Část investorů tento posun využila k vybírání zisků – projevila se tak ona překoupenost koruny – druhou část nakonec zklamala prognóza ČNB a tón jejího guvernéra. Výsledek? Atak hranice 25,72 za euro, přičemž dnes jsme již svědky určité konsolidace kolem 25,65 EURCZK.

Podle nové prognózy ČNB můžeme čekat rychlejší růst české ekonomiky, stejně tak byl oproti předchozí verzi navýšen i výhled inflace. Jenže sazby? Očekávání vývoje 3M PRIBOR signalizuje pouze jedno zvýšení úrokových sazeb během příštího roku, a to až v jeho druhé polovině. Investoři toto vyhodnotili jako nedostačující, byť byla rizika prognózy označena jen jako mírně proinflační, a to z důvodu mírnějšího posílení kurzu koruny oproti prognóze v příštích kvartálech, kde stále hraje roli možné uzavírání dlouhých pozic, stejně tak je ve hře i, citujeme-li vyjádření ČNB, „síla, skladba a setrvačnost fundamentálních inflačních tlaků z domácí ekonomiky“ (že by nemovitosti, nebo spíše mzdy?).

Sazby můžeme zvýšit kdykoliv, řekl Rusnok. Proč tedy koruna oslabila?

Suma sumárum, celý „hype“ kolem návratu k onomu „normálu“ celkem ochladl. Projevilo se to i na vývoji tržních sazeb, kde pozorujeme nejen pokles výnosů českých dluhopisů, který však začal ještě před včerejším zasedáním (datovat bychom ho mohli posledním zasedáním ECB), stejně tak, byť opravdu jen lehce, spadly i basis swapy, sazby implikované forwardy, úrokové swapy či sazby FRA – pravdou ale je, že předchozí růst těchto tržních sazeb nebyl výrazněji umazán, stále tedy platí, že se rozdíl mezi tržními a oficiální sazbami snížil a rozdíl mezi těmi domácími a evropskými se naopak zvýšil.

Co se týče vývoje kurzu koruny, ČNB v dnes zveřejněné zprávě o inflaci uvedla, že očekává určité zpomalení posilování během prvního čtvrtletí příštího roku, a to vinou její překoupenosti spojené s uzavíráním dlouhých pozic za nedostatku protistran.

„Kurz koruny dle prognózy dále posílí zejména vlivem dřívějšího zpřísňování domácí měnové politiky oproti eurozóně,“ stojí ve zprávě. „Prognóza kurzu pro čtvrté čtvrtletí 2017 zohledňuje dosavadní vývoj na devizovém trhu ovlivňovaný tzv. překoupeností trhu. Ta je dána velkým objemem korunových pozic finančních investorů při současném zajištění kurzového rizika ze strany vývozců provedeným před opuštěním kurzového závazku ČNB. Tato překoupenost trhu bude dle předpokladů prognózy částečně tlumit tempo posilování kurzu i v prvním čtvrtletí 2018. Poté koruna dále zpevní. V tomto směru bude působit kladný úrokový diferenciál vůči eurozóně a pokračující nákupy aktiv ze strany ECB. K posilování koruny přispěje rovněž pokračující reálná konvergence české ekonomiky k zemím eurozóny,“ je přesvědčena ČNB.

Představě o umazání části zisků, které domácí měna vykázala v době od konce kurzového závazku, odpovídá i současný odhad agentury Bloomberg. Jeho medián počítá s kurzem koruny na konci 4Q 2017 na 25,90 za euro. Poté by mělo dojít k posílení, které by mělo dosáhnout hranice 25,70 EURZCK.

Řekneme-li tak, že jsou někteří investoři posledním vystoupením ČNB zklamáni, nebudeme daleko od pravdy. Na druhou stranu, i na konci tohoto tunelu je nějaké světlo, kterým je například společnost Commerzbank. Podle jejího analytického týmu by ono zklamání mohlo být totiž pouze krátkodobé.

Tatha Ghose, ekonom z Commerzbank, je přesvědčen, že ČNB zvýší své sazby ještě jednou, a to v prosinci na posledním zasedání letošního roku. Jeho tipem je, že koruna během prvních měsíců příštího roku zpevní až k hranici 25,00 za euro. Včerejší intradenní oslabení, které bylo vůbec nejsilnější od konce června, pak přirovnal k britské libře.

„Oslabení koruny byl ten samý scénář, který jsme viděli na libře. I v jejím případě centrální banka zvýšila sazby, a to vůbec poprvé za deset let, avšak libra vinou přehnaných očekávání nakonec oslabila,“ přepisuje agentura Bloomberg Ghoseho slova.

Sázka na poslední chvíli. Bank of America věří jestřábům z ČNB

Abychom pak byli zcela akurátní, ke včerejšímu zasedání se dnes vyjádřil i viceguvernér Vladimír Tomšík. Ten na setkání s analytiky řekl, že včerejší rozhodnutí bankovní rady bylo ovlivněno i akcí ze strany ECB v podobě prodloužení programu kvantitativního uvolňování až do září příštího roku – toto tvrzení pak zmírnil ředitel sekce měnové Tomáš Holub, dle kterého byl tento vliv pouze velmi malý. Tomšík k tomu navíc upozornil, že další kroky ČNB, tedy možné zvýšení sazeb, může centrální banka učinit na jakémkoliv zasedání rady, tedy i na tom neměnověpolitickém.

Inu, uvidíme….

 

Newsletter