Evropské i americké výnosy klesají. Dolar ve ztrátě nad 1,0730 za euro. Koruna krátce zpevnila pod 25,10 za euro, následně obrátila do ztráty nad 25,15 za euro.

Mileniálové se bojí investovat do akcií. Co s tím?

Co se týče investic, právem jsou za krále mezi nimi považovány akcie. Pokud se podíváme například na ty americké, za poslední století jsou bezkonkurenčně nejvýnosnějším aktivem. Jak zjistili Jeremy Siegel s Richardem Thalerem, oproti státním dluhopisům vynesly každý rok v průměru o 6 % více. Přesto však investování do akcií zejména generaci mileniálů příliš nevoní.

Jak zjistila nedávná studie společnosti Ally Invest, navzdory jejich více než obstojným výsledkům vstávají řadě Američanů při pomyšlení na akciové trhy jakožto na prostředek jejich vlastního investování vlasy na hlavně. Tři z pěti dvoutisícovky dotazovaných uvedlo, že vědí, že by se měli lépe zajistit na stáří, ale že nevědí, jak na to. Investování na akciovém trhu však 61 % označilo za „strašidelné či děsivé“. Za generaci mileniálů pak bylo toto číslo oproti starším generacím ještě vyšší.

Více než polovina respondentů však odpověděla, že v budoucnu chtějí začít investovat do akcií, případně do nich chtějí investovat více, avšak ne v současné době. Podle ředitele společnosti Ally Invest Richa Hagena ale platí, že čím dřív začnete, tím líp: „Paradoxní údaje z průzkumu podtrhují, že se lidé bojí, že nebudou připraveni do budoucna. Historie ale znovu a znovu dokazuje, že klíčem k dosažení finanční bezpečnosti je začít šetřit a investovat brzy,“ citoval Hagena web společnosti.

Silver economy: Starší lidé utrácejí více než miléniálové

Z průzkumu nadále vyplynulo, že 50 % dotazovaných se bojí, že na akciovém trhu přijdou o své úspory, 35 % se pak domnívá, že na to nemá dostatek prostředků. Celkem 31 % respondentů také uvedlo, že nevědí, na koho se v této otázce mohou s důvěrou obrátit, a 24 %, že vůbec neví, jak začít. Podle Hagena je však největší problém, jemuž čelí běžní lidé, kteří přemýšlejí o svých prvních akciových investicích, ukrytý především v jejich hlavě. Důležité je však prý „začít a dělat jeden malý krůček za druhým“.

Ve Spojených státech jsou přitom kapitálové trhy mnohem rozvinutější, než je tomu například v České republice, přičemž akcie často bývají součástí penzijních spořících plánů a jsou tak pro běžné lidi mnohem bližším instrumentem. Dá se tedy předpokládat, že u nás je situace v tomto ohledu ještě mnohem „horší“. Nicméně, jak ukázal průzkum, přesto i většina Američanů považuje akcie za velmi rizikové a volatilní aktivum, k čemuž nepochybně přispěla i poslední finanční krize, kdy indexy ztrácely klidně desítky procent své hodnoty. Přinejmenším v USA se však z dlouhodobého hlediska jedná o nejvýnosnější investici.

Newsletter