Jestřábi z ulice Na Příkopě berou korunu ztečí (a nevadí jim to)

Je to tak. Koruna včera prolomila hranici 25,70 za euro, a byla tudíž nejdražší nejen od ukončení kurzového závazku, ale stejně tak od října 2013. A kdo za to může? Samozřejmě investoři, které nevyburcoval nikdo jiný než další hlasy z ČNB.

Tomáš Holub je ředitel sekce měnové ČNB. I přesto, že nejde o člena bankovní rady, která rozhoduje o podobě měnové politiky, jde o klíčovou postavu centrální banky. Proč? Protože za ním, za Holubem, stojí sekce zpracovávající prognózu ČNB, na jejímž základě se pak Rusnok a spol. rozhodují. A co tento hlavní „prorok“ veřejnosti sdělil?

Podle Holuba, který se rozpovídal pro agenturu Bloomberg, česká ekonomika (nejen díky svému vývoji HDP, ale především díky růstu cen a mezd) potřebuje vyšší sazby. A právě k tomu, aby je mohla centrální banka dále zvýšit, nahrává pod očekávání slabší posilování kurzu koruny spojené s její překoupeností.

Hlavní „prorok“ ČNB: Díky, překoupená koruno!

„Celkově se nacházíme v o něco více proinflačním prostředí,“ řekl Holub v rozhovoru pro agenturu Bloomberg. „Svým způsobem jsme tak rádi, že překoupený korunový trh brzdící zpevnění české měny nám umožňuje začít utahovat úrokové sazby mnohem rychleji. Česká ekonomika vyšší sazby potřebuje,“ konstatoval ekonom.

Vedle toho zmínil ředitel sekce měnové ČNB, že prostor pro další zpevnění koruny je omezen, a to právě vinou přítomnosti zahraničních spekulantů, kteří mohou přistoupit k uzavírání svých korunových pozic za situace nedostatku protistran. Podle ekonoma je takový scénář možný například kolem hranice 25,80 za euro, který prý vnímá jako určitou „bariéru“.

Kurz koruny si v návaznosti na Holubova slova a další posun tržních úrokových sazeb (např. výnosy 10letého dluhopisu se dostaly nad hranici 1,5 %) krátce sáhl až na 25,67 za euro. Poté však zafungoval efekt překoupenosti koruny – někteří investoři se vrhli na vybírání krátkodobých zisků. Aktuálně se nacházíme na hranici 25,70 EURCZK.

Když se vládě nepodařilo víc zadlužit

Aby toho nebylo málo, během včerejšího večera se k vývoji koruny a sazeb vyjádřil ještě jeden člen bankovní rady ČNB, a to Oldřich Dědek. Podle něj bylo správné, že centrální banka v září nepřistoupila ke zvýšení úroků. Pravděpodobnost toho, že se tak stane na listopadovém zasedání se pak prý zvyšuje, na druhou stranu ale nechtěl nic jakkoliv předvídat (bez znalosti aktualizované prognózy prý nedokáže říci, jak bude hlasovat). Souběžně s tím pak centrální bankéř agentuře Reuters přiznal, že česká ekonomika vykazuje náznaky přehřátí, které však nejsou nikterak dramatické. 

Co se týče dolaru, během včerejška jsme byli svědky částečného umazání předchozích zisků, které nezastavil ani pokračující nárůst výnosů amerických státních dluhopisů. Dnes se tak americká měna vůči té evropské obchoduje kolem 1,180 EURUSD.

Středa byla poměrně nabitá z hlediska proslovů centrálních bankéřů i v zahraničí. Ve Frankfurtu na konferenci ECB o strukturálních reformách nejprve promluvil sám její guvernér Mario Draghi. Ten uvedl, že vzhledem k akomodativní povaze evropské měnové politiky spatřuje otevřené okénko příležitosti k provádění strukturálních změn. K tomu pak navíc dodal, že nízké sazby jsou nástrojem, který spíše podporuje provádění těchto reforem, jelikož vede k lepšímu makroekonomickému prostředí, nikoliv že by tomu bylo naopak. K žádnému bližšímu komentáři ohledně politiky ECB však nedošlo.

V rámci USA pak promluvilo hned několik představitelů Fedu.  Asi nejzajímavější slova zazněla z úst šéfa newyorské pobočky Fedu Williama Dudleyho. Ten zmínil, že současný stav amerického trhu práce nahrává budoucímu růstu mezd, což by mělo hrát ve prospěch inflaci, a tedy i dalšímu zvýšení sazeb. 

Na tento komentář následně navázalo zveřejnění tzv. Béžové knihy Fedu. Dokument ukázal, že americká ekonomika během září a na začátku října pokračovala v mírné expanzi, a to i přes dopady hurikánů. Stále však nebyly registrovány žádné významné tlaky na růst inflace.

 

Newsletter