Sedm divných informací ze světa tištění peněz, o kterých jste nevěděli


15:46 • 14. listopadu 2017

Tagy: peníze, hotovost, centrální banka, měnová politika

Ačkoliv se v souvislosti s expanzivní měnovou politikou centrálních bank často hovoří o „tištění peněz“, aby se daly vytvořit nové peníze, nikdo ve skutečnosti nic tisknout nemusí. Bezhotovostní peníze vznikají v komerčních bankách tak trochu jako perpetuum mobile. Tisknout se tak musí pouze hotovost, která stále ztrácí na významu. Co divného jste však o onom „tištění peněz“ ještě nevěděli? To prozradil server Super Money.

Kolik stojí jeden cent?

Ačkoliv v dnešní době tzv. fiat money si především fanoušci zlatého standardu stěžují, že peníze jsou ve skutečnosti pouhé bezcenné papírky, respektive účetní záznamy, které nejsou ničím podloženy, u některých to nemusí být tak docela pravda. Například americká mince v hodnotě jednoho centu je podložena svými náklady, a to více než dvojnásobně. Jak uvádí server Super Money, výroba jedné takové centové mince ve skutečnosti stojí 2,4 centu.

Kolik se tiskne peněz?

Americký Úřad pro rytí a tisk je tamním peněžním systémem bohatě zaměstnáván. Budiž toho důkazem, že v roce 2014 spotřebovala tato americká „továrna na peníze“ 9,7 tun inkoustu každý den. Takové množství barvy přitom váží zhruba stejně jako tři automobily.

Kdo jich tiskne ještě víc?

Dobrou zprávou pro odpůrce „tištění peněz“ může být, že fiktivních peněz se stále tiskne více. Například výrobci populární hry Monopoly vytisknou denně „bankovky“ v hodnotě 50 miliard dolarů. Americký úřad pro rytí a tisk, který v roce 2014 vydal hotovost v hodnotě zhruba 1,3 miliardy dolarů (při nákladech přes 800 milionů dolarů), je tak ještě skromnou továrnou.

Polsko na online špici. Co když je ale bezhotovost moc nákladná?

Soumrak hotovosti

Skutečně fyzicky tisknuté peníze ovšem tvoří jen zlomek z každodenního nově vytvářeného objemu peněz, z nichž drtivá většina vzniká formou vzniku bezhotovostních vkladů, respektive dluhů. Z celkového množství peněz na světě představuje oběživo ve formě bankovek a mincí pouze zhruba 8 % objemu, přičemž s rozvojem bezhotovostního světa jeho význam stále klesá. Zbytek tak tvoří účetní peníze kdesi v rozvahách obchodních bank.

Kde končí všechny ty peníze?

Ačkoliv se tedy v USA každodenně vytváří další a další peníze a banky jich už mají tolik, že nevědí, komu je půjčovat, paradoxem je, že většině Američanů soustavně nějaké scházejí. Jak uvádí server Super Money, v roce 2014 si dva miliony Američanů muselo vystačit s měsíčním rozpočtem nižším než 60 dolarů, což je tedy méně než 2 dolary na den. Drtivá většina nově vytvořených peněz tedy zůstává tam, kde vznikla – ve finančním sektoru.

 

Špinavé peníze

Jelikož peníze tvoří funkci prostředníka směny, není divu, že i nově vytisknutou bankovku zanedlouho osahají desítky, stovky i tisíce lidí. To je přirozeně důvod, proč jsou takřka všechny bankovky (s výjimkou těch nových) celé zmačkané a ošuntělé, ale také nasáklé všemožnými mikroorganismy. Jak cituje ze studie provedené v roce 2002 server Super Money, zhruba 94 % amerických papírových bankovek je kontaminováno bakteriemi.

Kokainové peníze

Bakterie však nejsou tím jediným, s čím můžete při manipulaci s hotovostí přijít do styku. Jiná studie citovaná serverem Super Money zase došla k závěru, že více než 90 % amerických bankovek je kontaminováno kokainem. Bankovky jsou totiž často používány jako pomůcka ke šňupání. I proto, když nedávno Bank of England vyměnila papírovou pětilibrovku za plastovou, jednalo se mezi britskými uživateli kokainu o velký skandál, jelikož plast byl pro jejich nosy příliš ostrý.

Plastová pětilibrovka? Zkáza pro britské feťáky

 

RSS

Je studentkou Národohospodářské fakulty VŠE v Praze a spolupracovnicí Roklen24. Má ráda knihy, němčinu a filozofii Friedricha Nietzscheho. Zajímá se o behaviorální ekonomii.Přejít na diskusi

Top zprávy
Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.