Zatajované ztráty nejstarší banky světa. Regulátor o nich věděl roky

Soud v severoitalském Milánu přinesl zásadní zvrat v aféře kolem letos zachráněné banky Monte dei Paschi. Podle důkazů věděla italská centrální banka Banca d‘Italia o velkých ztrátách společnosti již roky předtím, než byl celý problém zmedializován. Zprávu z Itálie o do nedávno neznámém dokumentu přinesla agentura Bloomberg.

Banca d’Italia měla informace o tom, že Banca Monte dei Paschi di Siena nakumulovala ztrátu téměř půl miliardy dolarů dva roky předtím, než byl státní žalobce upozorněn. Odhalil to dokument u milánského soudu. Zpráva z italské centrální banky z roku 2010 ukázala, že inspektoři věděli o podezřelém obchodu banky s německou Deutsche Bank, který se odehrál v roce 2008. Italská banka nejprve ztratila 370 milionů euro na první transakci s německou „kolegyní“ k prosinci 2008. Ta druhá pak dosahovala zhruba stejného objemu a umožnila, aby byla ztráta rozepsána do více účetních období, ukázal doteď neznámý důkaz.

Dokument je datován k 17. září roku 2010 a jasně ukazuje, že Banca d’Italia si byla vědoma, že Monte dei Paschi účetně nezapsala transakci ve správné hodnotě, ve které byla ve skutečnosti uskutečněna. Nejstarší banka v Itálii se tak v tomto období vyhnula velké ztrátě. Pokud by použila ohodnocení mark-to-market ve čtvrtém čtvrtletí roku 2008, celá transakce by se tak promítla do výroční zprávy, a to navíc v roce, kdy „zuřila“ finanční krize. To tehdy mohlo potenciálně znamenat i konec činnosti této tradiční banky.

Italská bankovní horečka klesla, i tak se zdraví pacienta nelepší

Bývalí zaměstnanci Deutsche Bank jsou aktuálně souzeni za „kolaboraci“ s Monte dei Paschi – za falšování účetnictví a za manipulaci s trhem. Na slyšení v Miláně 3. října právník Giuseppe Iannaccone, který zastupuje bývalé zaměstnance největší německé banky, předložil zmíněný dokument ze září 2010 v rámci jejich obhajoby.

Iannaccone také vyzval ke svědectví jednoho z inspektorů italské centrální banky, aby vysvětlil, jak centrální banka nechala ztráty „zmizet“. Právník se úředníka zastupujícího centrální banku u soudu „natvrdo“ zeptal, zda věděla, že ona ztráta byla vyrovnána druhým podezřelým obchodem. A jeho odpověď?

„Ano, centrální banka o tom věděla,“ uvedl zástupce Banca d’Italia Mauro Parascandolo. Na otázku jestli centrální banka zahájila vyšetřování Monte dei Paschi ale odpověděl, že ne. 

Největší „medvěd“ v Evropě? Sázka na krach italských bank

Poprvé se tato podezřelá transakce objevila na veřejnosti v roce 2013, kdy o tom informovala agentura Bloomberg. Tento rafinovaný manévr italské banky ale jen prodloužil moment jejích finančních problémů. Italská vláda jí v letech 2009 a 2013 poskytla dva záchranné balíky. I ty však byly při objemu nesplacených půjček stále nedostatečné. V letošním roce tak italská vláda musela nejstarší banku znárodnit, a to získáním 70% podílu. Celkově už bankovní dům spolkl 8 miliard eur v záchranných balíčcích.

Centrální banka Itálie, která byla v době incidentu vedena současným guvernérem ECB Mariem Draghim, ve zprávě z roku 2010 uvedla, že neměla „dostatečnou personální kapacitu“ na zkoumání účetních záznamů a že tento případ vyžaduje další studie. Toto vyjádření ale mluvčí banky dodnes ještě nikterak neokomentoval.

Sazby můžeme zvýšit kdykoliv, řekl Rusnok. Proč tedy koruna oslabila?

Banca d’Italia provedla další inspekci nejstarší italské banky v září 2011. Dva týdny poté, bylo vedení Monte dei Paschi předvoláno do Říma. V návaznosti na komplikace nejvyšší management odstoupil. O rok později pak Monte dei Paschi informovala centrální banku, že našla skryté dokumenty v sejfu její centrály v Sieně. Až tento nález byl následnou motivací k podání případu státnímu žalobci.

Newsletter