Zisky mezi hurikány a geopolitickým napětím


11:54 • 6. listopadu 2017

Tagy: Saxo Bank, komodity, ropa, Zlato, Drahé kovy

Díky úspěšnému třetímu čtvrtletí vstupuje sektor komodit do závěru roku 2017 s daleko lepšími výsledky. Slabší dolar představuje příznivý vítr pro většinu sektoru, například kovy. Surová ropa se zotavila díky tomu, že povětrnostní vlivy v kombinaci se snahou zemí sdružení OPEC i mimo něj o snížení produkce konečně přinesly výsledky ve formě pozitivního vlivu na globální bilanci. Vývoj v Číně podpořil průmyslové kovy, protože prorůstová data a silnější juan zvýšily spekulativní i skutečnou poptávku, zatímco environmentální politika pomohla omezit nabídku.

Vzácné kovy se obchodují výš, protože rostoucí globální napětí vyvolalo vyšší poptávku po bezpečných přístavech a diverzifikaci. Systém „dva kroky kupředu a jeden zpátky“ však vedl k odlivu zisků z trhu po 150dolarovém oživení, které pomohlo spustit prudký nárůst spekulativní poptávky. Zemědělské komodity se nadále potýkají s problémy, protože příznivé počasí zajistilo dobrou úrodu, například u obilí, takže sila jsou plná nových zásob a zoufale se snaží najít dostatečně silnou poptávku.

Pozitivní pohyb cen se však v posledním čtvrtletí zřejmě nebude opakovat, protože dolar se může zastavit, zatímco fundamentální ukazatele nemusí být dost silné, aby podpořily pokračující zotavení, zejména u komodit závislých na růstu, jako je ropa a průmyslové kovy.

Hodně bude záležet na výstupu 19. Kongresu komunistické strany Číny. Trh v tomto případě bedlivě sleduje, jaké jsou priority Strany a jaká hodlá prosazovat opatření pro ochranu růstu v následujících letech. Boj se znečištěním a udržení finanční stability by mohly mít negativní dopad na reálnou i spekulativní poptávku po komoditách obchodovaných na čínských burzách. To se týká například průmyslových kovů a kovů obchodovaných ve velkém.

Geopolitická rizika zůstávají i nadále hrozbou pro globální ekonomiku a mohou mít dopad na nabídku – a samozřejmě také poptávku – po klíčových surovinách. Pokud jde o obchod, prezident Trump podporuje snahu amerických producentů získat dobré podmínky, což by mohlo vést ke změně amerického přístupu na více protekcionistický, a to by zase mohlo vyvolat celou řadu obchodních válek. Prudké zhoršení vztahů mezi Severní Koreou a zbytkem světa představuje jasné aktuální nebezpečí. Stejně tak nesmíme ignorovat doutnající napětí na Blízkém východě.

Stále nebezpečnější geopolitická mapa společně s často nesmyslným chováním a náhodnými komentáři amerického prezidenta poskytly vzácným kovům včetně zlata stabilní podporu investorů, kteří hledají možnost, jak se chránit před riziky na trhu. V kombinaci se slabším dolarem a příznivou prognózou pro globální úrokové sazby, inflaci a růst zde máme příznivou podporu celého sektoru do konce tohoto roku. Náš odhad pro cenu zlata ke konci roku jsme nezměnili, stále jej vidíme na 1 325 USD/unci, jak jsme uváděli loni v prosinci. V tuto chvíli podle nás vývoj nevyžaduje uměnu tohoto odhadu.

Dalšími faktory podporujícími zlato, kromě dolaru a výnosů očištěných o inflaci, jsou všeobecné trendy cen komodit a důvěra v politický a finanční systém. Celkově vnímáme, že v roce 2018 i nadále potrvá podpora vzácných kovů. Investiční poptávka, zejména ze strany hedgeových fondů, se mění, a často vytváří nadhodnocené a nestabilní pozice. Korekce mohou být poměrně zásadní, ale pokud nepřekročí 61,8 % posledního pohybu, zůstane trh v dobrém stavu.

Stříbro se snaží udržet krok se zlatem a poměr zlata/stříbra ukazuje, jak stříbro po většinu roku kopírovalo zlato. Vzhledem k tomu, že jde o polovzácný kov s téměř polovinou poptávky ze strany průmyslových zákazníků, jsou tyto výsledky zvlášť špatné. Zdůrazňují však, že velká část letošní poptávky po zlatě pocházela od investorů, kteří se snažili snížit rizika v hedgeových fondech. V takovém období stříbro se zlatem poměrně bojuje díky svému beta postavení a nižší likviditě, což nepředstavuje nejlepší nabídku pro ty, kdo hledají bezpečný přístav. Na konci roku očekáváme stříbro na ceně 17,35 USD/unci.

Ropný trh zřejmě dokončí rok 2017 v nejlepší kondici od chvíle, kdy nadbytek nabídky pomohl spustit odprodej v roce 2014. Důsledek snižování produkce, na kterém se letos dohodli producenti zemí OPEC a mimo OPEC, konečně dokázal snížit globální převis nabídky surové ropy. Pokles amerických zásob paliv v důsledku účinků hurikánu Harvey na texaské pobřeží bude mít i nadále pozitivní dopad na marže rafinerií a udrží poptávku po ropě nahoře v době, kdy obvykle dochází k sezónnímu poklesu.

Růst produkce v Libyi, Nigérii a také amerických producentů břidličné ropy pomohl v prvním pololetí vytvořit značný protivítr. Následné oslabení cen zřejmě negativně ovlivnilo nabídku ve Spojených státech víc, než se čekalo. Libye a Nigérie se nyní budou zoufale snažit nabídku dále zvyšovat.

Rafinerie odložily údržbu, aby mohly využít vyšších marží po hurikánu Harvey. Během měsíce po hurikánu klesly americké zásoby benzínu a nafty o 24 milionů barelů ve srovnání s pětiletým průměrným vzrůstem o 2,5 milionu.

Producenti zemí OPEC a mimo OPEC potěší stále se rozšiřující propast mezi cenami WTI a Brentu. Návrat k deportu u Brentu nejen zvýšil zisky producentů využívajících spotové ceny pro vyrovnání, ale pomáhá také přilákat poptávku finančních investorů, kteří chtějí využít pozitivních výnosů. Ropa WTI je pozadu o skoro 7 USD/barel, což navíc podporuje zrychlení produkce amerických producentů břidličné ropy.

Vyhlídky pro surovou ropu na rok 2018 však nenechávají příliš prostoru pro země OPEC a mimo OPEC na zvyšování produkce a bude nezbytné prodloužení omezení produkce za březen, které by zajistilo potřebnou podporu pro ropný trh.

Vzhledem k podpoře poskytované zvýšenou poptávkou rafinerií předpokládáme, že Brent ukončí rok na ceně kolem 55 USD/barel, zatímco WTI bude vzhledem k pozitivnímu dopadu na růst nabídky amerických producentů bojovat o cenu nad 51 USD/barel.

Rok 2018 bude velmi záviset na tom, zda se udrží silný růst poptávky. Vzhledem k našim obavám týkajících se růstu ve Spojených státech a v Číně si dokážeme představit, že růst přinese zklamání, a proto zatím nejsme připravení ohlásit ukončení pohybu v rozmezí, které určovalo většinu roku 2017.

Autorem je Ole Hansen, hlavní komoditní stratég Saxo Bank.

RSS

Ole Hansen je odborníkem na obchodování s využitím všech druhů investičních nástrojů. Může se pochlubit více než dvacetiletou zkušeností v oboru investic a obchodování. Do Saxo Bank přišel v roce 2008 a stal se součástí jejího strategického a analytického týmu jako vedoucí strategie komodit. Před příchodem do Saxo Bank Ole Hansen 15 let pracoval v Londýně, kde byl zodpovědný za chod obchodního výkonného týmu pro multi-asset Futures a Forex hedgeové fondy. V současné době se soustředí především na vývoj komodit. Jeho týdenní zpráva na téma komodity je pravidelně publikována online i v tištěných médiích po celém světě.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.